Muzeum Auschwitz ostrzegło przed nieetycznymi praktykami firm, które w ofercie mają zwiedzanie placówki. Rzecznik placówki, Bartosz Bartyzel powiedział, że w ostatnim czasie pojawiły się skargi na firmy sprzedające wycieczki do miejsca pamięci bez gwarancji wejścia.
Zastępca dyrektora muzeum Andrzej Kacorzyk powiedział, że zdarzają się „przypadki działań nieetycznych i szkodliwych dla odwiedzających”. „W ostatnim czasie odnotowaliśmy wiele skarg na firmy, które sprzedawały wyjazdy bez potwierdzonej rezerwacji. Odwiedzającym często w ostatniej chwili zmieniano godzinę wyjazdu lub też anulowano je. Strony firm są zbudowane w sposób, który może sugerować, że są powiązane z muzeum. Informacja, że użytkownik nie jest na oficjalnej stronie placówki, znajduje się na samym dole, co wprowadza w błąd wielu odwiedzających” – powiedział.
Jak dodał, zdarza się też, że firmy sugerują, iż anulowanie zamówienia jest wynikiem problemów po stronie muzeum.
„Staramy się monitorować takie przypadki, a naruszenie zasad rezerwacji kart wstępu może prowadzić do tego, że (…) takie firmy zostaną zablokowane. Planujących wizytę uczulamy, by korzystając z usług firm zewnętrznych, zwracały uwagę na opinie innych klientów” – podkreślił Kacorzyk.
Rzecznik muzeum Bartosz Bartyzel podkreślił, że „jedyną oficjalną stroną, na której można dokonać rezerwacji kart wstępu bezpośrednio z systemu sprzedażowego, jest serwis visit.auschwitz.org”. „Rezerwacja w nim daje gwarancję wstępu do muzeum i zwiedzania o wybranej przez siebie godzinie i w danym języku. Tam także rezerwować można bezpłatne karty wstępu. Muzeum w zakresie ich dystrybucji nie współpracuje z żadnymi zewnętrznymi podmiotami. W związku z tym nie ponosimy odpowiedzialności za anulowane rezerwacje dokonywane na innych stronach” – powiedział.
Bartyzel dodał, że dla wielu odwiedzających indywidualnych problemem wydaje się być dojazd do Oświęcimia. „Przypominamy, że bezpośrednio na parking muzeum dojeżdża autobus z Krakowa. Wejście do placówki znajduje się 1,5 km od dworca kolejowego w Oświęcimiu. Można z niego dojechać komunikacją miejską. Przy muzeum znajduje się parking, przechowalnia bagażu oraz restauracja. Standardowe zwiedzanie z przewodnikiem trwa około 3,5 godziny. Rezerwując wcześniej wejście o danej godzinie, łatwo zatem zaplanować logistykę podróży. Odwiedzający indywidualni zwiedzający w turach, którzy wykupują karty wstępu bezpośrednio przez serwis visit.auschwitz.org mogą także korzystać z bezpłatnego autobusu pomiędzy dwiema częściami muzeum: Auschwitz i Birkenau” – wyjaśnił.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród około 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków śmierć poniosła niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.
W tym roku muzeum zwiedziło już ponad 1,2 mln osób. Bartyzel powiedział, że szacunki na koniec roku zakładają przekroczenie 1,8 mln. Wskazuje to, że po załamaniu wywołanym przez pandemię COVID-19 frekwencja wraca do stanu sprzed 2020 roku. Rekordowy pod tym względem był 2019 rok. Miejsce pamięci odwiedziło wówczas 2,32 mln osób. (PAP)
szf/ aszw/