Ceny paliw raczej na stabilnym poziomie na początku stycznia

Ceny paliw na stacjach w pierwszej dekadzie stycznia przyszłego roku powinny utrzymać się na poziomie zbliżonym do notowanych w końcówce grudnia 2021 r. – ocenili w piątek analitycy BM Reflex.

Z informacji BM Reflex wynika, że średnie ceny paliw w tym tygodniu spadły od 1 do 3 groszy na litrze i na dzień 30 grudnia tego roku wynosiły odpowiednio dla: benzyny bezołowiowej 95 – 5,73 zł/l ( spadek o 2 gr/l), bezołowiowej 98 – 6,02 zł/l ( spadek o 1 gr/l), dla oleju napędowego – 5,76 zł/l ( spadek o 2 gr/l) i autogazu – 3,19 zł/l ( spadek o 3 gr/l).

„Grudzień 2021 będzie w zasadzie jedynym miesiącem kiedy ceny benzyny i oleju napędowego będą spadać. Potanieje także autogaz, ale jego ceny spadały już wcześniej w okresie kwiecień – czerwiec, podczas gdy ceny benzyn i diesla pozostawały stabilne” – napisano w komentarzu.

Jak ocenia BM Reflex, do tych obniżek przyczyni się wyraźny spadek hurtowych cen paliw w wyniku spadku cen ropy i umocnienia złotego, a także zapowiedź tarczy antyinflacyjnej. W sumie benzyny i olej napędowy potaniały o około 30 groszy na litrze, a autogaz o 21 groszy na litrze.

„Warto jednak przypomnieć, że w całym roku 2021 ceny pozostawały na poziomie wyższym niż w poprzednim roku. Średnioroczne poziomy cen dla poszczególnych paliw są wyższe o około 20-23 proc. w przypadku benzyny i o 31 proc w przypadku autogazu” – zaznaczają analitycy.

BM Reflex prognozuje, że w detalu będzie utrzymywała się silna presja na pozostawienie cen paliw na poziomie poniżej 6 zł/l benzyny bezołowiowej 95 i oleju napędowego.

„O ile na początku roku, że względu na tarczę antyinflacyjną raczej będzie to możliwe, to już wiosną realny może być wzrost cen powyżej 6 zł/l, a średnioroczne ceny paliw osiągną w całym 2022 roku prawdopodobnie poziom wyższy wobec poziomów z 2021 roku” – twierdzą analitycy.(PAP)

pif/ drag/

krajpaliwo
Komentarze (0)
Dodaj komentarz