Co dalej z branżą drzewną i meblarską w Polsce?

Rosnące ceny surowców i problemy z jego dostępnością, bardzo wysoka inflacja i niepewność związana z napaścią na Ukrainę to jedne z głównych wyzwań, z jakimi mierzą się dziś przedsiębiorcy. Przemysł drzewny i meblarski, jedna z najważniejszych gałęzi polskiej gospodarki, obronną ręką wyszedł z pandemii. Czy po znakomitym roku 2021 krajową produkcję wyrobów z drewna czeka cykliczne załamanie?

Branża drzewna, która była jednym z największych beneficjentów drugiej fazy pandemii, ma za sobą rekordowo dobry rok 2021 i nie gorsze pierwsze półrocze bieżącego roku, wynika z raportu przygotowanego przez Bank Pekao S.A. Świetne wyniki uzyskane w niepewnym otoczeniu są niejako przypieczętowaniem długiego okresu konsekwentnej ekspansji polskich producentów w ramach unijnego sektora. I choć otoczenie zmienia się na znacznie mniej korzystne, meblarze znów stawiają czoła wyzwaniom.

Przykładem tego jest tegoroczna edycja Międzynarodowych Targach Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA, na której wystawcy zaprezentują praktyczne rozwiązania, m.in.: maszyny i programy optymalizujących produkcję, technologie energooszczędne, automatyzację i mechanizację procesów produkcyjnych.

Większe zyski i ochrona środowiska

O tym, dokąd zmierza sektor meblarski, jak przygotować się na nowe zjawiska gospodarcze, a przy tym zwiększać przychody opowiedzą specjaliści podczas VII Ogólnopolskiego Kongresu Meblarskiego „Polskie Meble – Konkurencyjna Polska, który odbędzie się 14 września 2022, w drugim dniu targów DREMA, w pawilonie 10 na Międzynarodowych Targach Poznańskich. W obecnej sytuacji wygrają ci, którzy w praktyce wykorzystają wiedzę o pozyskiwaniu środków do działalności biznesowej, dlatego w programie wydarzenia znajdą się też wykłady o dofinansowaniach dla branży meblarskiej i sprzedaży wielokanałowej. Tematykę kolejnych wystąpień dyktują rosnące lawinowo ceny energii i coraz większa troska o ochronę środowiska, wymuszające inwestycje w zieloną energię i poszukiwanie sposobów na wykorzystanie jej w branży meblarskiej.

Wiedza wykorzystywana w praktyce

Szanse i ograniczenia wynikające ze zmian klimatycznych w kontekście zrównoważonego leśnictwa i lasów, będą przedmiotem dyskusji na międzynarodowej konferencji naukowej DREWNO – NAUKA – GOSPODARKA, która organizuje Sieć Badawcza Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny we współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu. Prezentacja wyników najnowszych badań z zakresu drzewnictwa, leśnictwa i dziedzin pokrewnych, ze szczególnym uwzględnieniem badań o dużych możliwościach praktycznego wykorzystania w gospodarce odbędą się 14 i 16 września br.

Międzynarodowa wymiana doświadczeń

15 września 2022 w Pawilonie nr 3 odbędzie się EUROPEAN B2BWOOD SUMMIT, na którymwłaściciele i menedżerowie m.in. z Litwy, Irlandii, Australii czy Szwecji opowiedzą o trendach i wyzwaniach w łańcuchu dostaw, sztucznej inteligencji, ERP i MRP dla zapasów produktów drzewnych i sprzedaży.

Ochrona rodzimego interesu

W poniedziałek 12 września, a więc dzień przed oficjalnym otwarciem targów DREMA, odbędzie się międzynarodowa konferencja KOOPDREW, organizowana przez Polską Izbę Gospodarczą Przemysłu Drzewnego we współpracy z Lasami Państwowymi. Oprócz analizy sytuacji rynku drzewnego w Polsce, stanu i perspektyw przemysłu celulozowego, szeroko dyskutowany będzie również wpływ wojny w Ukrainie na przemysł drzewny w krajach bałtyckich i w samej Ukrainie oraz konsekwencje wynikające z Brexitu. Podczas Kongresu Przemysłu Drzewnego KOOPDREW zaprezentowany zostanie najnowszy raport ekspertów Banku Pekao S.A. Wersję drukowaną publikacji będzie można otrzymać na stoisku Banku Pekao S.A. w pawilonie 5.

Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA, odbędą się w dniach od 13 do 16 września 2022 na Międzynarodowych Targach Poznańskich. 

Więcej informacji na stronie: https://www.drema.pl/pl.

Źródło informacji: Targi DREMA

(PAP Sponsorowane)

Komentarze (0)
Dodaj komentarz