Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów niesie pomoc osobom starszym

Pod koniec października rząd zainaugurował Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów – program, którego celem jest niesienie pomocy osobom starszym na szczeblu centralnym i samorządowym. Jego działania koordynuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.


Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podkreśla, że rządowi zależy na tym, by seniorzy wiedzieli i realnie czuli, że naprawdę są i zawsze będą dla nas wszystkich ważni.

– Przed zakażeniem koronawirusem powinniśmy chronić szczególnie osoby starsze. To dla nich powstał Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. Dzięki programowi osoby w wieku powyżej 70 lat uzyskają niezbędną pomoc w czasie pandemii, bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy kontakt z dedykowaną infolinią – mówi wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Przedstawiciel rządu w województwie zwrócił się także do osób starszych by te pozostały w swoich domach.

– Serdecznie proszę, jeśli tylko możecie, pozostańcie Państwo w domach. Spotykajcie się z bliskimi online, rozmawiajcie przez telefon. Kontakt z innymi jest ogromnie ważny, ale dzisiaj musimy pamiętać o bezpieczeństwie. Nikt na pewno nie zostanie pozostawiony sam sobie.

Minister Marlena Maląg również apeluje do seniorów, aby ci pozostali w domach, zaznaczając jednocześnie, że poprzez Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów nie pozostaną zostawieni sami sobie.

– Nam zależy na tym, byście ten trudny czas państwo przeżyli w zdrowiu i przede wszystkim w poczuciu bezpieczeństwa, bo to dla każdego człowieka jest ważne – mówi minister.


Minister poinformowała także, że na wsparcie w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów zabezpieczono 100 milionów złotych.

– Jeżeli będzie taka potrzeba na pewno te środki będą zwiększone – dodała.

22 505 11 11 – dedykowana infolinia


W ramach programu uruchomiona została dedykowana seniorom infolinia. Dzwoniąc pod numer telefonu, osoby starsze mogą poprosić o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które utrudnione są przez panującą pandemię. Mowa m.in. o zakupach spożywczych czy dostarczeniu artykułów higienicznych.

– Tam nasi seniorzy, przede wszystkim ci, którzy mają ukończone 70 lat mogą zadzwonić. Natomiast my w ramach solidarności międzypokoleniowej – rząd, jednostki samorząd terytorialnego, ośrodki pomocy społecznej, wolontariusze, harcerze, wojska obrony terytorialnej – będziemy przekazywać państwu przede wszystkim niezbędne produkty do domu – mówi minister Maląg.


Za pomocą infolinii seniorzy połączą się z konsultantem, który zbierze od nich informacje i dane. Następnie będą one przekazane do ośrodka pomocy społecznej. Pracownik ośrodka skontaktuje się z seniorem; zweryfikuje zgłoszenie i ustali wszystkie szczegóły związane z udzieleniem pomocy.

www.wspierajseniora.pl – adres dla osób, które chcą pomóc


Osoby, które chcą włączyć się w pomoc dla seniorów będą mogły zgłosić się przez Internet, wypełniając ankietę na uruchomionej stronie www.wspierajseniora.pl lub osobiście, zgłaszając się do lokalnego ośrodka pomocy.


Zadaniem gminy będzie prowadzenie rejestru seniorów, którzy zdecydowali się na pozostanie w domu i potrzebują wsparcia wolontariuszy. W pomoc włączy się również Ochotnicza Straż Pożarna, Wojska Obrony Terytorialnej i harcerze.

Dotacje dla gmin


Gminy mogą skorzystać z dofinansowania ze środków budżetu państwa na zorganizowanie i realizację usługi wsparcia.


Środki gminy mogą przeznaczyć m.in. na zatrudnienie nowych pracowników do realizacji zadania, przyznanie dodatków zadaniowych, zlecenie usługi organizacjom pozarządowym czy jej zakup od prywatnych podmiotów.

(materiał partnera)

Komentarze
Ładowanie...