Uwaga na wiadomości z linkami do fałszywego serwisu płatności OLX

Przestępcy są coraz bardziej aktywni. Oszuści podszywają się pod usługę płatności za towar wystawiony na serwisie ogłoszeniowym OLX. Ich celem jest pozyskanie numeru karty kredytowej sprzedającego. Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności podczas robienia zakupów w sklepach i serwisach internetowych.

W minioną środę (13.01.2021) do mogileńskiej komendy przyszła 20-letnia  mieszkanka naszego powiatu, która poinformowała policjantów, że w serwisie ogłoszeniowym OLX wystawiła na sprzedaż opaskę o wartości 70 złotych. Osoba zainteresowana kupnem przedmiotu nawiązała z nią kontakt za pomocą komunikatora internetowego. W rozmowie przekazała też sprzedającej, że chciałaby zapłacić poprzez serwis ogłoszeniowy i wyjaśniła jej, na czym to polega, jednocześnie wysyłając link do serwisu płatności, w który trzeba wejść i wypełnić formularz. Niczego nie podejrzewająca kobieta weszła w ten link. Przekonana, że jest na stronie serwisu, w którym wystawiła przedmiot, wykonała krok po kroku wszystkie polecenia, łącznie z podaniem numeru karty płatniczej. W pewnym momencie dostała też informację, że za chwilę dostanie sms-a z kodem i aby połączyć swoją kartę płatniczą z serwisem płatniczym musi wpisać ten kod. 20-latka do końca wypełniła całą procedurę, aż pojawiła się informacja, że jej karta nie została poprawnie zweryfikowana. Kiedy weszła na swoje konto bankowe zauważyła, że ktoś bez jej wiedzy wypłacił 270 złotych. Dopiero wtedy zorientowała się, że link przekierował ją na fałszywą stronę płatności serwisu.  

Pamiętajmy, aby nigdy nie korzystać z linków, które przychodzą w wiadomościach. Najbezpieczniej jest wpisać samodzielnie adres internetowy strony danego serwisu ogłoszeniowego lub banku. Uważajmy na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez komunikator WhatsApp lub Messenger. Przeczytajmy instrukcję płatności z OLX, gdyż może nas to uratować przed utratą pieniędzy.

(KPP Mogilno)

Komentarze
Ładowanie...