WTORKI Z NGO: „Sołectwo Wyrobki”

Sołtys jako jednostka pomocnicza samorządu terytorialnego na szczeblu gminy jest organem, który ma jedną z najdłuższych tradycji w polskiej historii. Od samego początku swego istnienia zajmował znaczącą rolę w życiu wiejskich społeczności, będąc lokalnym liderem oraz instytucją łączącą obywateli z władzą. Obecnie Sołtys to osoba, która jest do dyspozycji dla mieszkańców 24 godziny na dobę. Jest animatorem i liderem społeczności, a mądry mądrością mieszkańców.

Najważniejsze działania:
– Tablica upamiętniająca przedwojennego Sołtysa miejscowości Wyrobki.
Właściciel majątku Antoni Saskowski w 1928r. został Sołtysem miejscowości Wyrobki. Był dobrym gospodarzem, działał w sferze finansowej i wspierał potrzebujących. Jednak największe  sukcesy odnosił na polu społeczno-politycznym. W swojej działalności publicznej Antoni Saskowski był człowiekiem postępowym. Zaproponował by na Sołtysa wybrać kobiety. Pokazał że przedstawicielki płci pięknej także potrafią działać w sferze samorządowej.
– Imprezy dla dzieci. Co roczne odbywające się imprezy dla dzieci z animatorkami to wspaniała zabawa która uczy i bawi. Pozwala dzieciom integrować się z rówieśnikami i zawierać nowe znajomości. Dla nas organizatorów uśmiech dziecka jest najważniejszy. W sołectwie Wyrobki odbywają się; imprezy letnie, Mikołajki, bale przebierańców,  warsztaty czekoladowe i warsztaty decoupage.
– Dzień Kobiet – to coroczne święto obchodzone na całym świecie od 1910 roku. Wtedy to kobiety  zaczęły walczyć o swoje prawa i równouprawnienie. Dzień Kobiet to bez wątpienia święto wszystkich pań. Bez względu na to czy jest dziewczyną, żoną, córką, mamą, czy babcią. Organizowany jest co rocznie Dzień Kobiet dla Pań z sołectwa, z muzyką, występami, pokazami i z dobrym filmem. Dla kobiety oderwanie się od dnia codziennego i spotkanie w gronie kobiet jest lekarstwem na duszę. W tedy zostawiają swoje troski w domu i w gronie znajomych oddają się beztroskiej rozrywce.

Nazwa organizacji – Sołectwo Wyrobki
Data założenia – marzec 2015r.
Osoba zarządzająca – Sołtys Zofia Gąsior
Ilość mieszkańców – 604 mieszkańców
Zakres działalności – Sołectwo Wyrobki (Gozdawa, Wyrobki, Stawiska)

(Jarosław Gębala)

Komentarze
Ładowanie...