Wystawa Biblia na przestrzeni wieków w Szubinie

Szubiński Dom Kultury w ramach 23. Dni Kultury Chrześcijańskiej zaprasza na wystawę Biblii ze zbiorów Jarosława Gaudka, pastora Kościoła Ewangelickiego w Żninie, połączoną z prelekcją. Wydarzenie odbędzie się 13 września o godzinie 16.00.

Księgi gromadzone przez żninianina różnią się od siebie i to bardzo. Jedne są grube z pożółkłymi, liczącymi nawet kilkaset lat stronicami, kolejne współczesne i zawierające dużo kolorowych ilustracji.
Następne mniejsze, które z łatwością można schować w jednej dłoni, inne tak malutkie, że aby odczytać ukrytą w nich treść, trzeba posłużyć się lupą. Mamy także takie, które obejmują Stary lub Nowy Testament, a inne poszczególne Ewangelie lub ich fragmenty – nawet pojedyncze modlitwy. Księgi, książki i książeczki pisane są w różnych językach.
Jedną z najstarszych Biblii w kolekcji pastora jest wulgata z 1716 roku (przekład Biblii na łacinę), jest tu także Biblia rosyjska, pisana cyrylicą, datowana na 1913 rok, niemieckie tłumaczenie Biblii według Marcina Lutra z 1765 roku (księga duża, przepastna, pisana dużą czcionką), czy przekłady Biblii według Jakuba Wujka datowane na 1860 rok i Biblia Gdańska datowana na ten sam rok. Ze współczesnych wydawnictw znajdziemy m.in. niemiecko – łacińską kopię Nowego Testamentu z 1551 roku, w której dominują obrazki.

Wystawę w Szubińskim Domu Kultury będzie można zwiedzać do 17 września.

Komentarze
Ładowanie...