Chorągwie powstańcze coraz chętniej nabywane przed obchodami święta powstania wielkopolskiego

O wywieszanie chorągwi powstańczych zaapelował w związku z obchodami Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego wojewoda wielkopolski. Już teraz chorągwie są najchętniej nabywanym przedmiotem w internetowym sklepie Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.

We wtorek prezydent Andrzej Duda podpisał w Poznaniu ustawę o ustanowieniu nowego święta państwowego: Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Święto to, mające upamiętniać zwycięski zryw Polaków przeciwko Niemcom w latach 1918–1919, będzie przypadać 27 grudnia – w rocznicę wybuchu insurekcji.

W związku z nadchodzącymi obchodami święta wojewoda wielkopolski Michał Zieliński zaapelował do Wielkopolan o wywieszanie flag państwowych oraz chorągwi powstańczych.

„27 grudnia udekorujmy flagami nasze domy, place i ulice. Wywieśmy powstańcze chorągwie. Niech cała Wielkopolska okryje się biało-czerwoną” – podkreślił w apelu Michał Zieliński.

Wojciech Mania z Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej powiedział PAP, że flagi powstania wielkopolskiego z orłem w koronie na czerwonym polu już teraz są najchętniej kupowanym przedmiotem w internetowym sklepie PLOT.

„Flagi takie można kupić w Informacji Turystycznej PLOT na Starym Rynku. Bardzo się cieszymy, że mieszkańcy i turyści sięgają po pamiątki związane z powstaniem wielkopolskim. To jeden z ciekawszych wątków w historii Poznania” – powiedział.

W ofercie punktów sprzedaży PLOT są także inne przedmioty związane z historią powstania wielkopolskiego: książki, długopisy, torby, smycze oraz pocztówki i magnesy z reprodukcjami akwareli Leona Prauzińskiego, ukazujących sceny związane z insurekcją.

„Czekamy na drugie wydanie Encyklopedii Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, która cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Liczymy na to, że pojawi się niebawem, bo największe zainteresowanie tematyką powstania obserwujemy od listopada, gdy zbliża się rocznica jego wybuchu” – powiedział Wojciech Mania.

Flagi powstańcze można też nabywać w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918–1919 w Odwachu na Starym Rynku. Karolina Brzezicka z Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości powiedziała PAP, że w poprzednich latach szczególne zainteresowanie zakupem flag zauważyć można było od połowy grudnia.

W tym roku muzeum już teraz jest gotowe na zwiększone zainteresowanie kupujących – w związku z ustanowieniem nowego święta państwowego. W muzealnym sklepiku w Odwachu dostępnych jest też szereg publikacji książkowych poświęconych powstaniu wielkopolskiemu, magnesy z reprodukcjami dzieł Leona Prauzińskiego, smycze i długopisy.

Sejm przyjął ustawę ustanawiającą Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1 października. Ustawa, która była inicjatywą ustawodawczą prezydenta, stanowi odpowiedź na głosy przedstawicieli społeczności, działaczy patriotycznych i władz samorządowych z Wielkopolski.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Miasto zostało wyzwolone 6 stycznia 1919 r., kiedy powstańcy przejęli lotnisko. Do połowy stycznia wyzwolili też większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych.

Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ mk/

Komentarze
Ładowanie...