Uważasz, że pójście na staż to strata czasu? Większość osób zostaje potem w firmie na dłużej

Ponad 60% stażystów znajduje zatrudnienie w firmie, w której odbywało staż. Nic dziwnego: jeśli dana osoba się sprawdziła, pracodawca zwykle nie ryzykuje zatrudnienia zamiast niej kogoś, kogo nie zna. Dlatego też na staż warto iść tam, gdzie zarówno możemy się wiele nauczyć, jak i chcemy w przyszłości pracować. Co ważne, wiele firm prowadzi programy stażowe skierowane do młodych.

„Dużą korzyścią stażu jest to, że nasi młodsi koledzy mogą poznać nas jako instytucję, ale też poznać ludzi, którzy tu pracują. Dla nas korzyść jest zresztą dokładnie taka sama: ten okres to czas, kiedy możemy poznać studentów. Nie ma co ukrywać, że później oferujemy części z nich pozostanie z nami na dłużej i część z nich na to się decyduje. To ogromna wartość dla obu stron. My możemy kogoś ocenić wcześniej i zaproponować mu pracę, a ten ktoś jest świadomy tego, na co się zgadza, dlatego że już wie, czym się zajmujemy, z jakimi ludźmi będzie pracował, na czym ta praca polega. Nie ma tutaj elementu zaskoczenia i niepokoju” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Marek Łach, dyrektor Centrum Ryzyka Kredytowego Klienta Detalicznego w PKO Banku Polskim. „Bardzo dużą wagę przykładamy do tego, aby oferta naszej Akademii stażowej, której realizowana jest już kolejna edycja, była dla studentów atrakcyjna” – informuje Katarzyna Motelska, dyrektor Biura Doświadczeń Pracownika w PKO Banku Polskim.

O stażu dobrze jest zacząć myśleć wcześnie, nawet już na pierwszym roku studiów. Przede wszystkim zastanówmy się, co tak naprawdę chcielibyśmy robić oraz jakie są nasze mocne strony. W młodym wieku może nam jeszcze brakować doświadczenia zawodowego czy ugruntowanej wiedzy, ale jakieś zdolności, kompetencje, które pomogą nam dostać się na staż, mamy. Ofert stażowych szukajmy np. w biurach karier uczelni i na portalach rekrutacyjnych. Przy wyborze firmy myślmy perspektywicznie – zwracajmy uwagę na to, czego będziemy mogli się w niej nauczyć i jak bardzo przyda nam się to w rozwoju kariery. Pamiętajmy też, że o wszelkie niejasności związane ze stażem możemy dopytać podczas spotkania z rekruterem. „Rozmowę w sprawie stażu traktujmy jak normalną rozmowę kwalifikacyjną, bo dotyczy ona pracy. Warto zapytać o wynagrodzenie, możliwości rozwoju […] czy możliwości pozostania w firmie, ewentualnie powrotu, np. po studiach” – radzi Aleksandra Wesołowska, specjalista ds. PR i mediów społecznościowych w Praca.pl.

 

Komentarze
Ładowanie...