Najpierw upał, później burze – prognoza pogody na czwartek (03.05)

Nie mamy dobrych wiadomości na czwartek (03.05). Najpierw upał, dosłownie żar będzie lał się z nieba, a szczególnie popołudniu silne burze, możliwe gradobicia! Warto już teraz odpowiednio zaplanować dzień, by w czasie burz być w bezpiecznym miejscu.

W czwartek nad Polską będą przemieszczać się fronty atmosferyczne. Oznacza to, że oprócz słońca czasami będą także burze, które mogą być gwałtowne z ulewnym deszczem, gradem i porywistym wiatrem. Późnym popołudniem strefa burzowa będzie rozciągać się od Warmii i Mazur przez centrum, aż po Śląsk i Małopolskę. Burze nie dotrą do wschodniej części kraju – tam do końca dnia powinno być pogodnie.

Napłynie upalne powietrze z Afryki. W Warszawie będzie aż 30 st. C, w Rzeszowie 32, a w Krakowie 31. Chłodniejsze powietrze zacznie się wdzierać do zachodniej Polski. 21 st. C ma być w Szczecinie i Zielonej Górze, 22 st. C w Gorzowie Wielkopolskim.

Wiatr w czasie burzy porywisty, ciśnienie bez większych zmian.

 

WOJEWÓDZTWO KUJAWSKO-POMORSKIE – ostrzeżenie drugiego stopnia
Na terenie województwa prognozuje się wystąpienie silnych burz z opadami deszczu od 10 do 20 l/mkw., lokalnie do 40 l/mkw. oraz porywami wiatru do 100 km/h. Lokalnie IMGW przewiduje, że spadnie grad. Największe ryzyko wystąpienia silnych jest w powiatach wschodnich.

WOJEWÓDZTWO WIELKOPOLSKIE
Miejscami, głównie dla wschodniej części województwa, prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu rzędu 20-30 mm, lokalnie do 40 l/mkw. oraz porywami wiatru do 90 km/h. Możliwy jest opad gradu.

 

W piątek synoptycy prognozują zachmurzenie kłębiaste małe i umiarkowane, na północnym wschodzie okresami duże z przelotnymi opadami deszczu do 3 l/mkw. Najchłodniej będzie na Pomorzu, tam temperatura dojdzie maksymalnie do 17 st. C. Termometry w centrum wskażą 21 st. C. Południe kraju będzie najcieplejszym regionem kraju z temperaturą do 23 st. C. Słaby i umiarkowany wiatr powieje z północnego-zachodu, na wschodzie i południu będzie się wzmagał.

 

M. Januchowski/ x-news/ TVN Meteo

Komentarze
Ładowanie...