Bój o pociąg pancerny pod Rynarzewem we wspomnieniach powstańca (video)

Samorząd Województwa Wielkopolskiego rozpoczął kampanię związaną z 100. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. Wśród wspominanych wydarzeń jest bój pod Rynarzewem. 

15 września ruszyła kampania „Wolność liczy się w każdym wieku”, promująca obchody 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Zaangażowali się w nią aktorzy i vlogerzy, którzy w najbliższych miesiącach będą aktywnie szerzyć wiedzę o Powstaniu Wielkopolskim wśród Polaków. „Jeden z największych militarnych sukcesów w historii polskiej niepodległości zasługuje na pamięć wszystkich Polaków. Chcemy, by każdy bez względu na wiek i miejsce zamieszkania odkrył te karty historii, które dały nam wspólną wolność, jeden język i granice, które tworzą naszą dzisiejszą tożsamość” – mówi Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, organizator grudniowych uroczystości z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
Celem kampanii jest zwiększenie rozpoznawalności Powstania Wielkopolskiego wśród mieszkańców Polski poprzez atrakcyjne w formie i wymowie działania, które zainspirują odbiorców do tego, aby dowiedzieć się więcej na temat przebiegu i znaczenia Powstania Wielkopolskiego. Pomogą w tym zaangażowani w kampanię ambasadorowie: Katarzyna Herman, Jan Wieczorkowski, Olga Kalicka i Mateusz Damięcki. W serii filmów, które od 19 września będą promować kampanię na kanale YouTube, każdy z aktorów opowie o powstaniu widzianym oczami postaci historycznych. W drugiej odsłonie kampanii tematem filmów będzie wolność – która tak jak i hasło kampanii – buduje pomost między pokoleniami.

„Kampania została tak zaprojektowana, by o obchodach 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego dowiedzieli się zarówno Ci najmłodsi z pokolenia X i Z, jak i Polacy, którzy wciąż pamiętają walki o wolność. Kanały komunikacji dobraliśmy pod kątem poszczególnych grup. Dla każdej z nich stworzyliśmy odrębny angażujący content, by wszyscy odbiorcy otrzymali taką porcję wiedzy, która wciągnie ich w historię powstania głębiej. W tym celu zapraszamy na stronę www.27grudnia.pl” – mówi Karolina Wierzbicka, koordynator kampanii z agencji reklamowej 4Frame. Agencja odpowiedzialna jest za kampanię „Wolność liczy się w każdym wieku” od konceptu po realizację.

Na stronie internetowej www.27grudnia.pl mozna znaleźć wersje wideo niektórych wydarzeń. Wśród nich wyróżniony został bój o pociąg pancerny pod Rynarzewem. Powstaniec opowiada o tym wydarzeniu.

 
„Dopiero wróciłem z frontu. Jeszcze nie zdążyłem walczyć. A tu? Wybucha powstanie! My, młodzi z Towarzystwa Sokół, rwaliśmy się do walki. Rozpierała nas myśl o wolności!” – tymi słowami Mateusz Damięcki, który wciela się w rolę powstańca, zaczyna swoją opowieść o Powstaniu Wielkopolskim.

Będzie to jeden z czterech artystycznych filmów z udziałem ambasadorów, w których aktorzy opowiedzą o powstaniu widzianym oczami postaci historycznych. Ignacy Jan Paderewski, Józef Dowbor-Muśnicki, Leon Prauziński, szeregowy powstaniec – to tylko cztery z tysięcy bohaterskich postaci związanych z wielkopolską insurekcją.  „Przygotowując się do roli, dużo czytałem o powstaniu i byłem pod wielkim wrażeniem dokonań Wielkopolan. W innych regionach kraju wciąż tak mało wiemy o tym, że podczas gdy w listopadzie 1918 roku większość Polaków cieszyła się już wolnością, Wielkopolanie gotowali się do walki o niepodległość i powrót tej ziemi do odrodzonej po 123 latach zaborów Rzeczypospolitej” – mówiMateusz Damięcki o przygotowaniach do kampanii.

W drugiej odsłonie kampanii, na przełomie listopada i grudnia, tematem kolejnych czterech filmów z aktorami będzie wolność – która tak jak i hasło kampanii – buduje pomost między pokoleniami.

Powstanie Wielkopolskie to jeden z największych militarnych sukcesów w historii polskiej niepodległości i jedno z czterech wygranych powstań w Polsce. Wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu, tuż po zakończeniu I Wojny Światowej, kiedy mieszkańcy Wielkopolski wystąpili przeciwko państwu niemieckiemu. Powstańcy domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Rzeczpospolitej, która w tym czasie umacniała swą niepodległość. Do zrywu narodowościowego doszło przed planowanym czasem, w reakcji na demonstracje Niemców sprzeciwiających się wizycie w Poznaniu polskiego pianisty i działacza niepodległościowego Ignacego  J. Paderewskiego. Powstańcy w krótkim czasie opanowali całą Wielkopolskę z wyjątkiem północnych i południowo-wschodnich jej obrzeży. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze, który rozszerzał na front powstańczy zasady rozejmu kończącego I wojnę światową z 11 listopada 1918.

Komentarze
Ładowanie...