Kcynia. Proboszcz rozdał wiernym ulotkę z wyceną modlitwy za zmarłych

Proboszcz kcyńskiej parafii pod wezwaniem św. Michała Archanioła rozdał wiernym gotowy blankiet do zamawiania modlitwy wspominkowej. Parafia, choć oficjalny cennik nie istnieje, wyceniła „usługę” na „co łaska 15 złotych”.

O sprawie ulotki z wydrukowaną ceną poinformowała Wirtualna Polska. Kuria Diecezjalna w Bydgoszczy nie chciała skomentować sprawy, jednak zrobił to ksiądz z kcyńskiej parafii.

– To cena orientacyjna za modlitwę – mówi WP ks. Tomasz Kasprzak, proboszcz parafii w Kcyni. Pytany, ile nazwisk wyczytywanych jest przed jedną mszą, odpowiada: – Różnie, czasami wyczytuję 50 osób. Czasami więcej.

Redaktorzy WP obliczyli, że daje to kwotę (biorąc pod uwagę cenę 15 zł za duszę) 12 tysięcy złotych miesięcznie. Internauci portalu Paluki24.pl jednak szybko wyłapali błąd w obliczeniach dziennikarzy WP.pl. Kwotę należy pomnożyć tylko przez ilość wspominek, a nie miesięcznie. Zatem zamiast 12 tysięcy miesięcznie kwota powinna oscylować w granicach 3 tys. rocznie (przy założeniu, 50 nazwisk na każdej z 4 niedzielnych mszy).

„Cenniki” tworzone przez poszczególnych księży skrytykował papież Franciszek. Rozmawiał on na ten temat m.in. z polskimi biskupami podczas zamkniętego spotkania. Głos Głowy Kościoła Katolickiego jednak chyba nie dotarł do parafii.

Komentarze
Ładowanie...