Biskupin zaprasza na Archeologiczną Wiosnę!

Walki wojów, liczne grupy rekonstruktorów i mnóstwo atrakcji dla dzieci – to tylko kilka powodów dla których warto odwiedzić prastary gród w Biskupinie w dniach 1-5 maja. Muzeum Archeologiczne po raz kolejny zaprasza na Archeologiczną Wiosnę.

W pierwsze majowe dni Biskupin budzi się po zimie i zaczyna tętnić nowym, wiosennym życiem. Do swoich domów wracają dawni mieszkańcy, którzy opowiedzą o swoim codziennym życiu i pokażą, jak dawniej zdobywano żywność czy przygotowywano posiłki. W specjalnie przygotowanej strefie piknikowej czekać będzie ruszt wiszący nad ogniskiem. Warto zabrać koce i kosze z jedzeniem, by móc w pięknych okolicznościach przyrody zjeść ulubiony posiłek. Po odpoczynku można wybrać się w relaksujący rejs statkiem. Pływać będą: spacerowy statek Diabeł Wenecki irekonstrukcja wikińskiej łodzi o nazwie Freya. W programie także walki wojów piastowskich, gry terenowe dla dzieci, pokazy kuchni dawnej i mnóstwo innych atrakcji.

Po bilet i więcej informacji Muzeum zaprasza na swoją stronę internetową www.biskupin.pl. Wydarzenie rozpocznie się w środę (01.05) i potrwa do niedzieli (05.05). Na gości muzealnicy czekają codziennie w godzinach 10.00-18.00.

Program Szczegółowy

Ramowy program imprezy:

9:00-18:00 – wystawy muzealne

10:00-18:00 – pokazy życia codziennego

10:00-18:00 – pokazy dawnej kuchni i degustacje gotowych potraw

10:00-18:00 – rejsy statkami „Diabeł Wenecki”, „Freya”

10:00-18:00 – strefa piknikowa

10:00-17:00 – gra terenowa

13:00-14:00 – „Spotkanie z wojami piastowskimi i pokaz walk

Opis szczegółowy:

Obozowisko łowców i zbieraczy sprzed 8000 lat

W tej rekonstrukcji spotkacie najstarszych mieszkańców naszego rezerwatu – łowców i zbieraczy. Były to grupy koczownicze przemieszczające się z miejsca na miejsce w poszukiwaniu pożywienia, które pozyskiwały polując na zwierzynę, łowiąc ryby i zbierając rośliny z pól, łąk i lasów.

Nasi łowcy-zbieracze zamieszkują szałasy. Nie znają metali, rzadko używają ceramicznych naczyń. Wyrabiają narzędzia z krzemienia, drewna oraz kości i rogów zwierzęcych, łowią ryby. Do przechowywania żywności wyplatają pojemniki z łyka i korzeni drzew. Odwiedzając ich szałasy zobaczycie, w jaki sposób powstawały wyżej wymienione przedmioty, a także dowiecie się, jak wyglądały narzędzia krzemienne.

Osada pierwszych rolników sprzed 6000 lat

Ponad trzydziestometrowy „długi dom” zamieszkany był przez ludność rolniczą. W jego pobliżu znajdowały się niewielkie poletka uprawne. Mieszkańcy tego osiedla nauczyli się nie tylko uprawiać ziemię i hodować zwierzęta, ale także tkać materiały, lepić naczynia czy szlifować kamienie nadając im funkcję narzędzi. Znali również miedź, z której wyrabiali ozdoby.

Pierwsi rolnicy chętnie zaprezentują techniki i narzędzia, jakimi posługują się przy wyrobie przedmiotów codziennego użytku. Za pomocą prymitywnych narzędzi będą budować czterokołowy wóz. Pokażą także najstarszą broń – miotacz oszczepów i łuk.

Osada obronna na półwyspie sprzed 2700 lat

Na półwyspie jeziora 2700 lat temu wybudowano osadę obronną. W trzynastu rzędach chat mieszkało około 1000 osób. Obecni mieszkańcy zaproszą gości do swoich domów. Gospodynie pokażą, jak tka się barwne wełniane pasy na bardkach i tkaniny na warsztatach tkackich oraz barwi wełnę za pomocą naturalnych barwników. Pokażą, w jaki sposób można zrobić czapki posługując się wyłącznie igłą. Ulepią naczynia i ugotują pożywne potrawy, zaprezentują również sposób warzenia soli i piwa! Z pierwszego znanego stopu metali – brązu – metalurdzy wykonają ozdoby i elementy uzbrojenia.

Wioska piastowska sprzed 1000 lat

Mieszkańcy wioski pokażą, jak wyglądało życie człowieka w czasie, gdy kształtowało się państwo polskie. Przybliżą proces produkcji dziegciu – smolistej mazi z kory brzozowej używanej dawniej i dziś m.in. w leczeniu chorób skóry. Swoje wyroby i wczesnośredniowieczne techniki rzemieślnicze zaprezentują: kowal, skórnik, garncarz, rogownik, snycerz, złotnik i tkaczka. Rzemieślnicy będą wytwarzać elementy stroju, ozdoby, broń oraz naczynia drewniane i ceramiczne. Ten, kto nie boi się przyszłości, będzie miał okazję pójść do średniowiecznej wiedźmy wróżącej z run. Nie zabraknie muzyki granej na dawnych instrumentach oraz pysznego jadła, w tym chleba pieczonego w glinianym piecu. Niedaleko wioski stacjonować będą wojownicy.

13:00-14:00 – „Spotkanie z wojami piastowskimi i pokaz walk. Wojowie zaprezentują broń oraz techniki walki, jakimi posługiwali się drużynnicy pierwszych polskich władców.

Dodatkowe atrakcje:

Pokazy kuchni dawnej, godz. 10:00-18:00

We wszystkich rekonstrukcjach odbywać się będą pokazy gotowania potraw ze składników dostępnych w pradziejach i wczesnym średniowieczu. Na ognisku upieczemy podpłomyki, w glinianym piecu chleb. Ugotujemy różnego rodzaju kasze, uwędzimy sery, pokażemy dawne sposoby konserwacji owoców i mięsa. Gotowych potraw można będzie spróbować.

Warsztaty płatne, godz. 10:00-18:00 – koszt 8 zł/os.

– Paciorki z modeliny – wyrób barwnych paciorków z modeliny na wzór szklanych, występujących w przeszłości. Wykonane w czasie warsztatów wyroby staną się własnością uczestników.

– Warsztaty garncarskie – lepienie naczyń z gliny za pomocą najstarszych technik garncarskich. Wykonane w czasie warsztatów wyroby staną się własnością uczestników.

– Ozdoby z drutu – uczestnicy warsztatów wykonywać będą własne ozdoby na wzór biżuterii noszonej w odległej przeszłości. Wykonane w czasie warsztatów wyroby staną się własnością uczestników.

Warsztaty darmowe, godz. 10:00-18:00 w poszczególne dni:

– czwartek, 2 maja – ozdoby z druciku,

– sobota, 4 maja – warsztaty garncarskie.

Gra terenowa: godz. 10:00-17:00

Podążaj ścieżkami wytyczonymi na mapie i odnajduj punkty, w których uzyskasz wskazówki do odgadnięcia hasła. Ale gra nie będzie prosta! By uzyskać wskazówki, musisz najpierw odpowiedzieć na zagadki. Nagrodą w grze jest specjalny biskupiński certyfikat. Kartę gry można pobrać ze strony internetowej Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. Pamiętaj o tym, by wydrukować plik przed wyjazdem!

Rejsy statkiem: godz. 10:00-18:00

A może rejs statkiem po Jeziorze Biskupińskim? W czasie majówki niepowtarzalny widok osady na półwyspie będzie można podziwiać z pokładów dwóch statków. Pierwszy to Freya, replika łodziz załogą wikingów. Przy dobrych wiatrach wojownicy rozwiną żagiel, dzięki czemu statek osiągnie całkiem spore prędkości. Osobom lubiącym spokojniejsze kołysanie fal polecamy rejsy statkiem spacerowym o nazwie Diabeł Wenecki.

Strefa piknikowa: godz. 10:00-18:00

Prawdziwa majówka nie może obejść się bez pikniku. Zapraszamy na zieloną łąkę znajdującą się w niedalekim sąsiedztwie przystani statku Diabeł Wenecki. Warto zabrać ze sobą koce i kosze z jedzeniem, ponieważ udostępniamy ruszt wiszący nad ogniskiem. Jednak nie trzeba nosić prowiantu ze sobą w czasie zwiedzania, można po niego wrócić do samochodu uprzedzając o tym portiera.

Wystawy muzealne: godz. 9:00-18:00

W pawilonie muzealnym można będzie obejrzeć dwie wystawy. Pierwsza to Świt nad Jeziorem Biskupińskim opowiadająca o dziejach osadnictwa nad brzegiem jeziora, druga natomiast to wystawa czasowa Badania archeologiczne w województwie kujawsko-pomorskim w sezonach 2017-2018.

Chmurnicki Turniej Bojowy”: 4 maja, start godz. 12:00

4 maja po raz pierwszy w naszym Muzeum odbędzie się Chmurnicki Turniej Bojowy organizowany przez drużynę „Chmurnicy – Wojowie Grodu Łekno”. Wojownicy w konkurencjach turniejowych zmierzą się o miano najlepszego. Będą potrzebowali Waszego dopingu. Walki rozpoczną o godzinie 12:00, a o 15:00 wojowie zapraszają na spotkanie specjalne.

Program wydarzenia dostępny na stronie www.biskupin.pl oraz fanpage’u Muzeum Archeologicznego w Biskupinie na Facebooku.

Ceny biletów

Normalny – 15 zł

Ulgowy – 8 zł

Dzieci do lat 6 wstęp wolny

Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny

Dzieci i młodzież do lat 18 – 4 zł

Dorośli – 10 zł

Bilety dostępne również na www.biskupin.pl/bilety

Komentarze
Ładowanie...