Powiększone węzły chłonne – czy to objawy choroby?

Przyjęło się uważać powiekszone węzły chłonne za objaw przeziebienia lub grypy, a co za tym idzie lekceważenie tych objawów. Tymczasem może to być symptom o wiele groźniejszej choroby, w tym równiez wielu nowotworów.

Węzły chłonne są elementem układu limfatycznego i rozmieszczone są w różnych częściach ciała na drodze przebiegu naczyń limfatycznych. Głównym zadaniem węzłów chłonnych jest filtrowanie limfy (chłonki) i oddzielanie bakterii, wirusów, grzybów w celu niedopuszczenia do przedostania się drobnoustrojów do układu krwionośnego. Węzły chłonne zatrzymują również komórki nowotworowe. Te zadania węzłów chłonnych decydują o tym, że są one również jednym z ważniejszych elementów układu odpornościowego (immunologicznego).

Co się dzieje, jeżeli razem z limfą do węzłów chłonnych trafią drobnoustroje? Upraszczając można powiedzieć, że limfocyty i makrofagi odpowiedzialne w węzłach chłonnych za niszczenie drobnoustrojów namnażają i w ten sposób węzły chłonne powiększają się. Oczywiście nie jest to jedyna przyczyna powiększania się węzłów chłonnych (https://portaldlazdrowia.pl/powiekszone-wezly-chlonne/ ).

Jedną z przyczyn powiększonych węzłów chłonnych jest infekcja organizmu: bakteryjna, wirusowa lub grzybicza, ale również infekcja pierwotniakowi lub pasożytnicza. O wiele groźniejsze przyczyny powiększenia węzłów chłonnych to choroby nowotworowe: chłoniaki, szpiczaki, nowotwory krwi i inne. Kolejna istotna przyczyna to choroby autoimmunologiczne, na przykład reumatoidalne zapalenie stawów lub toczeń rumieniowaty, czy choroba Hashimoto. Również wiele innych chorób powoduje powiększanie węzłów chłonnych np. zapalenie wątroby Kolejne ważne przyczyny, które należy brać pod uwagę to reakcja na szczepionki albo reakcja na niektóre leki na przykład przeciwpadaczkowe lub sulfonamidy.

Jak leczyć powiększone węzły chłonne? Przede wszystkim lekarz musi postawić prawidłową diagnozę, czyli ustalić przyczynę powiększenia węzłów chłonnych. Leczy się chorobę, która wywołała powiększenie węzłów chłonnych. Domowe sposoby w postaci kompresów z nagietka , skrzypu polnego, babki lancetowatej albo herbatka z kory dębu to działania wspomagające, które nie zastąpią leczenia właściwej choroby. Jeśli powiększenie węzłów chłonnych utrzymuje się przez dwa tygodnie, trzeba iść do lekarza. Przyczyna może być banalna, ale może to być również jeden z objawów choroby nowotworowej. U dzieci powiększone węzły chłonne zdarzają się częściej, ponieważ układ immunologiczny „uczy się” chorób. Zwykle jest to niegroźne, ale jeśli utrzymuje się zbyt długi i występują również inne objawy, również trzeba udać się do lekarza. Nie wolno tego bagatelizować, a wczesne rozpoznanie wielu chorób jest warunkiem skutecznego leczenia, a często zwiększa szanse przeżycia. Więcej na stronie https://portaldlazdrowia.pl/ .

(materiał partnera)

Komentarze
Ładowanie...