W czwartek rozpoczynają się Dni Szubina. Gwiazdą wydarzenia będzie zespół Lombard

W czwartek rozpoczynają się Dni Szubina. Święto miasta potrwa przez 4 dni. W programie zaplanowano m.in. festyn rodzinny, wręczenie medali Sędziwoja z Szubina, zawody lekkoatletyczne, spotkanie z Iloną Felicjańską – Montana, rajd rowerowy do Biskupina oraz koncert polskiej gwiazdy. Będzie to zespół LOMBARD.

6 czerwca (czwartek)
Startujemy w czwartek 6 czerwca, tego dnia o godz.11:00 odbędzie się Wręczenie Medalu Sędziwoja z Szubina, w tym roku mamy dwoje laureatów. Medale patrona miasta przyznaje Rada Miejska w Szubinie. Uroczystość odbędzie się w murach Szubińskiego Domu Kultury.
Na ciekawe popołudnie zaprasza nas Muzeum Ziemi Szubińskiej. O godz.17:00 rozpocznie się wernisaż wystawy pt. „Dwadzieścia lat wolności. Szubin w latach 1919-1939”. Wystawa ukazuje życie w Szubinie w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Szubin, po odzyskaniu wolności w wyniku zwycięskiego powstania wielkopolskiego w początkach 1919 r., rozpoczął pracę nad odbudową wszystkich sfer życia. Echa tamtych dni, ślady ludzi i wydarzeń można odnaleźć w zbiorach muzeum. Wystawa odbywa się w ramach projektu MIASTO – LUDZIE – WOLNOŚĆ. To druga edycja projektu wystawienniczego Oddziału Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich i muzeów województwa kujawsko-pomorskiego. Wernisaż uświetni Wykład prof. Zdzisława Biegańskiego (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy) pt. „Społeczeństwo Szubina w okresie dwudziestolecia międzywojennego”.


7 czerwca (piątek)
Weekend rozpoczynamy na sportowo. Na Stadionie miejskim rozegra się Czwórmecz lekkoatletyczny dla młodzieży, który organizuje Uczniowski Klub Biegacza w Szubinie. O 17-tej zapraszamy na II Rajd Szklakiem Powstania Wielkopolskiego, tak jak w ubiegłym roku odbędą się ekscytujące pokazy kawaleryjskie, czyli pokaz władania lancą i szablą, dodatkowo przedstawiona zostanie krótka historia Powstania Wielkopolskiego oraz udział żółtych ułanów z 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich, którzy walczyli na tym terenie. Po pokazach będzie można podejść do ułanów do wspólnych zdjęć przy koniach.


Na boisku bocznym stadionu miejskiego o godzinie 17:00 rozpocznie się Festyn rodzinny. Na dużej scenie między innymi zaprezentują się gitarzyści, wokaliści i śpiewacy sekcji muzycznych Szubińskiego Domu Kultury oraz tancerze Szkoły Tańca Bohema. Po nich z półgodzinnym koncertem wystąpi Jagoda Buksa. Na godzinę 20:00 zaplanowany jest koncert zespołu Country Zenit. Wieczór zakończy istniejącego od 38 lat na Polskiej Scenie Muzycznej zespołu LOMBARD. Przez cały wieczór w ramach imprezy czynne będzie wesołe miasteczko dla dzieci oraz strefa gastronomiczna.


8 czerwca (sobota)
O godz. 10:00 miłośnicy wodnych wojaży wyruszą na 5 spływ kajakowy organizowany przez Urząd Miejski w Szubinie Trasa spływu: Sobiejuchy –Wąsosz (długość 6 km). Zbiórka na polanie w Sobiejuchach (północno-zachodnia część zabytkowego parku dworskiego). Wodną przygodę kończymy na plaży w Wąsoszu. Obowiązuje wpisowe 10 zł/os. na ubezpieczenie. Transport w dwie strony we własnym zakresie. O bezpieczeństwo wszystkich wiosłujących zadbają członkowie Koła Turystów Górskich im. Klimka Bachledy przy Zakładzie Poprawczym w Kcyni. Na uczestników czeka pakiet startowy i grill.


Na szubińskim rynku odbędzie się Festiwal Pieśni i Tańca. W programie m.in. pokaz tai-chi, występy dzieci: Pałuczaczki, przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola „Słoneczko” czy występ wokalny Marii Uziebło (odtwórczyni piosenek Marleny Dietrich, a od niedawna także sławną w okresie międzywojennym, polską aktorkę – Hannę Ordonównę). Imprezę w formie festynu rodzinnego uświetni zespół taneczny z Kazachstanu. Festiwal startuje o godz. 14:00.


„Portret na Życzenie” to propozycja Klubu Miłośników Fotografii Flesz, którego członkowie będą wykonywać nieodpłatnie zdjęcia wszystkim chętnym. Miejsce-Czytelnia główna Rejonowej Biblioteki Publicznej w Szubinie. Warunkiem wykonania zdjęcia; portretu lub zdjęcia rodzajowego np. w przebraniu jest podpisanie zgody na wykonanie fotografii oraz podanie adresu mailowego, na który będzie wysyłany plik. Sesje zdjęciowe rozpoczynają się o godz.18:00.


O godzinie 19:00 w Szubińskim Domu Kultury odbędzie się doroczna wystawa artystów Grupy Plama’s. Wernisaż jest świetną okazją do poznania szerokiego wachlarza technik artystycznych i dzielenia się swoimi doświadczeniami przez twórców.


9 czerwca (niedziela)
Aktywny niedzielny poranek możecie spędzić na Rajd rowerowy z Szubina do Biskupina, na którą zaprasza Szubiński Klub Rowerowy. Orientacyjny dystans ok. 70 km, tempo turystyczne. Dzieci jadą pod nadzorem osób pełnoletnich. Mile widziane kamizelki, odblaski, kaski. W razie złych warunków pogodowych wyjazd będzie odwołany. Zbiórka o 9:50 na Rynku w Szubinie.


Od godziny 10:00 w Szubińskim Domu Kultury rozgrywać się będzie 65. Turniej w Brydżu Sportowym „Wiosna”. Jest to wydarzenie towarzyszące obchodom Dni Szubina, objęte Patronatem Honorowym Burmistrza Szubina.


Dni miasta kończy spotkanie autorskie z Iloną Felicjańską-Montana, byłą modelką, obecnie ambasadorką Dobrej Woli Międzynarodowej Komisji Praw Człowieka. Pani Ilona brała udział w pokazach pret-a-porter w Paryżu, współpracowała z berlińską agencją modelek, jest założycielką firmy „Felicjańska Moda” i organizacji charytatywnej „Niezapominajka”. W 2010 za działalność charytatywną została nagrodzona statuetką „Ecco Walk in Style”. W 2012 rozpoczęła kampanię społeczną skierowaną do kobiet – „Pamiętaj o samokontroli”. Spotkanie odbędzie się w Czytelni głównej Rejonowej Biblioteki Publicznej w Szubinie o godz.17:00. Wstęp bezpłatny.

Komentarze
Ładowanie...