Mieszkaniec Gąsawy odznaczony Medalem Unitas Durat

Miłośnik teleturniejów i wierny kibic naszej reprezentacji w skokach narciarskich, przez całe życie prowadził niewielkie gospodarstwo w Gąsawie (powiat żniński) – stuletni Kazimierz Maciejewski otrzymał w piątek (7 lutego) medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis dla najstarszych mieszkańców naszego regionu, świadków odradzającej się ojczyzny. Medal wręczyła przewodnicząca sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego Elżbieta Piniewska.

– Życie najstarszych mieszkańców regionu jest klamrą, która łączy dziesięciolecia, towarzyszy całej współczesnej historii naszej ojczyzny. Ich losy są symbolem losów naszego kraju. Jesteśmy wdzięczni za świadectwo, za proste, osobiste opowieści, dlatego z wielką przyjemnością honorujemy nestorów mieszkających w regionie najwyższym wojewódzkim odznaczeniem, medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Kazimierz Maciejewski urodził się 11 lutego 1920 roku w Gąsawie (powiat żniński). W czasie wojny został wysłany na przymusowe roboty do Niemiec. Tam poznał żonę, Eugenię Chojnacką. Małżonkowie powrócili do Polski w 1946 roku. Para przez całe życie prowadziła rodzinne gospodarstwo. Pan Kazimierz, mimo swojego wieku, cieszy się bardzo dobrą pamięcią, chętnie opowiada o wydarzeniach z lat młodości i z czasów wojny. Codziennie poświęca czas na lekturę czasopism, gazet i książek. Lubi teleturnieje, interesuje się sportem, od lat kibicuje naszej reprezentacji w skokach narciarskich.

W piątkowej uroczystości wręczenia medalu przewodniczącej sejmiku Elżbiecie Piniewskiej towarzyszył wójt gminy Gąsawa Błażej Łabędzki.

Z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości władze województwa kujawsko – pomorskiego postanowiły uhonorować najstarszych mieszkańców regionu, którzy swoją pamięcią sięgają do początków odrodzonej ojczyzny. Osobom urodzonym w 2018 roku i starszym wręczane są medale Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

Imienny medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis władze kujawsko – pomorskiego chcą wręczyć każdej osobie, która ukończyła setny rok życia. – W związku z tym zapraszamy  do kontaktu rodziny osób z województwa kujawsko-pomorskiego, które w 2020 roku kończą sto lat, a także osób, powyżej setnego roku życia, które do tej pory nie otrzymały medalu. Prosimy o kontakt pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl  – informuje Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko – Pomorskiego. 

(źródło: Kujawsko – Pomorski Urząd Marszłakowski, opracował: Maciej Januchowski)

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Komentarze

Ładowanie...