W tym roku nie będzie festynu w Biskupinie. Powodem wysokie zagrożenie zarażenia COVID-19

W tym roku nie odbędzie się Festyn Archeologiczny w Biskupinie. Władze Muzeum zadecydowały o odwołaniu wydarzenia po tym, jak okazało się, że może ono być dużym zagrożeniem sanitarnym.

Poniżej publikujemy treść oświadczenia, jakie wydało Muzeum Archeologiczne w Biskupinie.

Szanowni miłośnicy Festynu Archeologicznego w Biskupinie,
Drodzy przyjaciele Muzeum Archeologicznego w Biskupinie.

Z wielką przykrością informujemy o odwołaniu planowanego na ten rok XXVI Festynu Archeologicznego. W tym roku to największe środkowoeuropejskie wydarzenie popularyzujące archeologię okazało się nieść potencjalnie wysokie zagrożenie sanitarne. Z tego powodu podjęliśmy trudną decyzję o odwołaniu tegorocznej edycji. 

Od momentu ogłoszenia podwyższonego zagrożenia epidemicznego bezpieczeństwo gości, pracowników i współpracowników Muzeum jest priorytetem w naszych działaniach. Wkładamy wiele wysiłku w zapewnienie najwyższych standardów sanitarnych. Przestrzenie w pomieszczeniach zamkniętych zostały zmodyfikowane, aby systematyczne ich odkażanie było łatwiejsze. Wszystkie są regularnie dezynfekowane. Wprowadziliśmy przegrody oddzielające obsługę od odwiedzających – tak, aby nie przekazywać ewentualnego zagrożenia. W pomieszczeniach muzealnych są stale dostępne środki odkażająceWyłączyliśmy atrakcje dotykowe i manualne na wystawach. To tylko niektóre, lecz najbardziej widoczne, zabiegi. Niestety część oferty Muzeum nie była możliwa do utrzymania w sytuacji podwyższonych standardów higieny. Zaprzestaliśmy prowadzenia zajęć grupowych oraz warsztatów o charakterze zbiorowym. Nasz statek wycieczkowy również stoi w przystani – zawiesiliśmy jego rejsy w obawie przed ograniczoną przestrzenią na pokładzie. W tym roku nie odbywają się również pomniejsze wydarzenia i imprezy. 

Konsekwencją wspomnianych wyżej zasad jest decyzja o odwołaniu XXVI Festynu Archeologicznego. W jego realizację zaangażowana jest grupa około tysiąca osób, z najróżniejszych stron Polski, jak również Europy. Turyści wracający do nas rokrocznie w tym wyjątkowym czasie, aby przyglądać się prowadzonym pokazom oraz rozmawiać z archeologami i odtwórcami, dają nam poczucie radości i spełnionej misji. Festyn Archeologiczny w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie organizowany jest od 1995 roku. W ostatnich latach przyciągał coraz większą rzeszę gości pragnących „zajrzeć do przeszłości” – w tym roku spodziewalibyśmy się około kilkudziesięciu tysięcy odwiedzających. Niestety te cechy Festynu powodują, że niemożliwym jest jego przeprowadzenie z jednoczesną gwarancją, że nie stanie się ogniskiem wymiany wirusa. Z tego powodu, po długich naradach i przestudiowaniu niezliczonych możliwości zorganizowania tego wydarzenia, postanowiliśmy odwołać tegoroczną edycję. 

Liczymy, że nasza decyzja spotka się z Państwa akceptacją i zrozumieniem.
Liczymy również na możliwość spotkania z Państwem w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie w przyszłym roku.

Komentarze
Ładowanie...