Mieszkańcy Wągrowca wybrali skatepark w głosowaniu nad Budżetem Obywatelskim na 2021 rok

Zdecydowane zwycięstwo projektu pod nazwą „Budowa Skateparku w Parku 600-lecia” – tak najkrócej można podsumować wyniki głosowania na projekty zgłoszone do Wągrowieckiego Budżetu Obywatelskiego 2021.

W tym roku pod wybór mieszkańców Wągrowca poddane zostało 9 projektów, na które można było głosować od 3 do 21 września. W sumie na wszystkie projekty zagłosowało 2171 osób, z czego 128 głosów było nieważnych (osoby te nie zostały odszukane w rejestrze mieszkańców i nie dostarczyły oświadczenia o zamieszkaniu na terenie Wągrowca).

Wyniki głosowania przedstawiają się następująco:

I miejsce:  „Budowa skateparku w Parku 600-lecia” (750 głosów)

II miejsce: „Monitoring promenady Jeziora Durowskiego” (338 głosów)

III miejsce: „Budowa ścianki wspinaczkowej dla dzieci, młodzieży i dorosłych na terenie OSiR w Wągrowcu” (327 głosów)

IV miejsce: „Wybieg dla psów w Parku 600-lecia” (183 głosy)

V miejsce: „Zakup i montaż czujników do pomiaru jakości powietrza” (154 głosy)

VI miejsce: „Modernizacja placu zabaw przy ulicy Moniuszki” (124 głosy)

VII miejsce: „Budowa strzelnicy pneumatycznej na terenie OSiR w Wągrowcu” (105 głosów)

VIII miejsce: „Wyjazd edukacyjno–krajoznawczy seniorów do obserwatorium astronomicznego w Niedźwiadach koło Szubina” (51 głosów)

IX miejsce: „Doposażenie siłowni wewnętrznej w hali OSiR w Wągrowcu” (11 głosów)

Głosowanie zostało przeprowadzone w formie elektronicznej na platformie konsultacyjnej tutaj

Z myślą o osobach, które nie mają dostępu do sprzętu elektronicznego lub Internetu, przez cały okres głosowania czynne było stanowisko komputerowe w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Średniej. Dodatkowo w ostatnim tygodniu dokonywania wyboru projektu Urząd Miejski w Wągrowcu uruchomił mobilny punkt z dostępem do urządzenia elektronicznego, który działał między innymi na Rynku oraz na ulicy Kasprowicza. Sytuacja pandemiczna mocno ograniczyła możliwość prowadzenia bezpośredniej kampanii przez osoby zgłaszające projekty, co niestety wpłynęło na mniejszą niż w ubiegłym roku liczbę osób oddających głosy.

Analiza wyników wskazuje, że najwięcej głosów oddano w pierwszym dniu (3 września), a następnie wzrost liczby głosujących nastąpił w ostatnich 6 dniach, kiedy możliwe było dokonywanie wyboru. Wśród głosujących na projekty ramach Wągrowieckiego Budżetu Obywatelskiego 2021 większość stanowiły kobiety (58 procent), a analizując wiek głosujących najwięcej osób stanowiły osoby w wieku od 30 do 45 lat (35 procent) oraz osoby w wieku poniżej 30. roku życia (32 procent).

– Wynik głosowania jednoznacznie wskazuje, jakie są oczekiwania mieszkańców. Budowa skateparku w Parku 600-lecia uzyskała ponad dwa razy więcej głosów poparcia niż projekt, który zajął drugie miejsce. Jest to wyraźna wskazówka, że lokalna społeczność oczekuje nowego miejsca przeznaczonego do aktywnego wypoczynku dzieci i młodzieży, a moją rolą jest doprowadzenie do realizacji zwycięskiego projektu – podsumowuje wyniki głosowania Burmistrz Wągrowca Jarosław Berendt.

(źródło: UM Wągrowiec)

Komentarze
Ładowanie...