Ponad 500 milionów dla województwa kujawsko-pomorskiego w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

527 594 411,45 zł dla województwa kujawsko-pomorskiego w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. W tym 197 594 411,45 zł w ramach części wnioskowej. Do samorządów w całej Polsce trafi w sumie 12 mld złotych.


Budowa hali sportowej wraz z łącznikiem do Szkoły Podstawowej w Jeziorach Wielkich, termomodernizacja budynków użyteczności publicznej stanowiących własność Gminy Gąsawa, budowa remizy Ochotniczej Straży Pożarnej wraz z świetlica wiejską w miejscowości Brzyskorzystewko w gminie Żnin, budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Zamość w gminie Szubin czy budowa stacji uzdatniania wody w miejscowości Golejowo, budowa budynku mieszkalnego wielorodzinnego w Żninie, to tylko niektóre inwestycje, które zostaną zrealizowane w ramach kolejnego etapu Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Głównym celem programu jest danie impulsu do dynamicznego rozwoju we wszystkich regionach Polski. To szczególnie ważny instrument podczas walki z ekonomicznymi skutkami pandemii COVID-19. Do województwa kujawsko-pomorskiego trafi z budżetu państwa w sumie 527 594 411,45 zł. A to nie koniec, bo przed nami drugi nabór w części konkursowej.
O tym, ile środków trafi do województwa kujawsko-pomorskiego w ramach części konkursowej poinformował we wtorek, 8 grudnia, premier Mateusz Morawiecki podczas rozstrzygnięcia konkursu. To kolejne pieniądze dla naszego regionu. Latem, dzięki środkom przekazanym w ramach pierwszego etapu programu przekazano środki wszystkim gminom i powiatom.

Minister Łukasz Schreiber podkreśla, że dzięki dobrej współpracy rządu z samorządem nasze małe Ojczyzny będą się dynamicznie rozwijać, a nowe inwestycje dadzą kolejny impuls rozwojowy naszej gospodarce.

– Rządowy Fundusz Inicjatyw Lokalnych to wielki plan ożywienia gospodarczego skierowany do polskich samorządów. W ramach tej „samorządowej tarczy” budżety wszystkich polskich miast, powiatów i gmin zyskają dodatkowe 12 mld zł na ważne inwestycje – m.in. budowę przedszkoli, świetlic, hal sportowych, remiz, mieszkań socjalnych, remonty szpitali dróg, kanalizacji i inne zadania, na które zabrakło pieniędzy w budżetach samorządów. Rząd już wiosną i latem przekazał samorządom 6 mld zł, a dziś kolejne blisko 4,5 mld zł trafia do naszych małych Ojczyzn. Tym samym udowadniamy, że solidarność nie jest dla nas pustym słowem, a wszyscy potrzebujący mogą liczyć na finansową pomoc w tych trudnych czasach. Wierzę, że dzięki dobrej współpracy rządu z samorządem nie tylko zrealizujemy te strategiczne dla lokalnych społeczności inwestycje, ale też stworzymy nowe miejsca pracy i pobudzimy gospodarkę – mówi minister Łukasz Schreiber.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz zwraca uwagę, że nowe inwestycje, które dzięki rządowym środkom będą realizowane, to szansa dla kujawsko-pomorskich przedsiębiorców.

– W ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych do samorządów z naszego województwa trafią kolejne miliony złotych, a konkretnie przeszło 197,5 mln zł. Rząd premiera Mateusza Morawieckiego uznał, że wsparcie samorządów jest szczególnie ważne i potrzebne, przede wszystkim po to, żeby utrzymać wysoki poziom inwestycji w samorządach i dać szasnę polskim przedsiębiorcom, wykonawcom, aby te prace mogli zrealizować. To jednocześnie rozwój wielu firm i utrzymanie miejsc pracy. Bardzo się cieszę, że jako wojewoda mogę w tym procesie, dziele budowy i rozbudowy Polski uczestniczyć – mówi Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.
 
W sumie Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych wypłaci jednostkom samorządu terytorialnego 12 mld złotych:

  • 6 mld (środki trafiły latem do wszystkich gmin i powiatów w Polsce)
  • 6 mld (środki przydzielane w ramach konkursu – trzeba złożyć wniosek), w tym:
    – 4,35 mld (nabór do 30.09.2020 – właśnie rozstrzygnięty)
    – 1,65 mld (nabór trwa)


Rząd przekazał dodatkowo 250 mln zł z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 dla gmin, na których funkcjonowały PGR-y.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych – impuls inwestycyjny dla samorządów w czasie pandemii

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to program bezzwrotnego wsparcia dla samorządów, których przychody zostały uszczuplone przez pandemię. Pieniądze pochodzą z funduszu COVID-19. To ogromny impuls inwestycyjny dla regionów.

Gminy, powiaty i województwa w całej Polsce otrzymały już 6 mld zł w ramach pierwszego etapu programu. Dzięki temu samorządy mogły rozpocząć realizację ważnych inwestycji, m.in. budowę i renowację dróg, modernizację i doposażenie szpitali oraz przychodni czy remonty szkół.

Drugi etap konkursu to kolejne 6 mld złotych na inwestycje ważne dla mieszkańców. To droga zrównoważonego rozwoju, który w równym stopniu wspiera zarówno duże miasta, jak i najmniejsze miejscowości.

(materiał partnera)

Komentarze
Ładowanie...