Leki na schizofrenię mogą chronić przed SARS-CoV-2

Osoby przyjmujące leki przeciwpsychotyczne mogą być w mniejszym stopniu narażone na infekcję SARS-CoV-2 oraz łagodniej przechodzić chorobę – informują badacze z Hiszpanii, których wnioski ukazały się w piśmie „Schizophrenia Research”.

Naukowcy ze szpitala uniwersyteckiego Virgen del Rocio w Sewilli prowadzili badania wśród 698 pacjentów cierpiących na schizofrenię. Osoby z silnymi zaburzeniami zdrowia psychicznego są w grupie podwyższonego ryzyka COVID-19 m.in. ze względu na niższą świadomość ryzyka.

Autorzy zaobserwowali, że w grupie pacjentów przyjmujących leki przeciwpsychotyczne występowała mniejsza zachorowalność na COVID-19 mimo istniejących czynników ryzyka, a także łagodniejszy przebieg w przypadku zakażenia.

Badacze ustalili, że w przypadku wielu genów, których ekspresja zmienia się podczas COVID-19, leki przeciwpsychotyczne (testowany był głównie arypiprazol) powodują regulację w dół. „Leki przeciwpsychotyczne zmniejszają aktywację genów biorących udział w wielu szlakach zapalnych i immunologicznych, wpływających na nasilenie przebiegu COVID-19” – mówi jeden z autorów badań prof. Benedicto Crespo-Facorro.

Więcej nt. badania: DOI: 10.1016/j.schres.2021.02.002 (PAP)

koc/ ekr/

Komentarze
Ładowanie...