POT: rusza certyfikacja obiektów turystycznych realizujących bony turystyczne

Rusza certyfikacja podmiotów turystycznych, realizujących Polski Bon Turystyczny – poinformowała we wtorek Polska Organizacja Turystyczna. POT wskazała, że ich celem jest promocja obiektów noclegowych i organizatorów turystycznych, świadczących usługi w najwyższych normach bezpieczeństwa i jakości.

Jak podkreśla POT, bezpieczeństwo zarówno w całym kraju, jak i w poszczególnych obiektach, będzie na pierwszym miejscu wśród pytań stawianych przez turystów podczas wyboru celów podróży, obiektów i usług turystycznych. Ludzie chcą być pewni, że podróże to bezpieczna i rozsądna opcja.

Podniesienie zaufania do polskiej oferty jest dziś bardzo ważne dla turystów krajowych i rodzin planujących wypoczynek z Polskim Bonem Turystycznym, ale zbudowanie reputacji bezpiecznego kierunku podróży będzie miało także ogromne znaczenie dla turystów planujących podróże do naszego kraju zza granicy – wskazuje Organizacja.

Jej oddział zamiejscowy ds. obsługi i promocji Polskiego Bonu Turystycznego rozpoczęła realizację projektu, którego celem jest pomoc w ponownym uruchomieniu i poprawie sytuacji sektora turystycznego. „Jego zadaniem jest także promocja obiektów noclegowych oraz organizatorów turystyki, którzy w trakcie realizacji usług opłacanych bonem profesjonalnie prowadzą swoją działalność, świadczą usługi turystyczne na wysokim poziomie i dbają o bezpieczeństwo podróżnych” – wskazano.

Jak podkreślono, do projektu zaproszeni są wszyscy przedsiębiorcy turystyczni oraz organizacje pożytku publicznego, które świadczą usługi hotelarskie lub są organizatorami imprez turystycznych i są zarejestrowane w programie Polski Bon Turystyczny.

„Cały czas pracujemy nad tworzeniem skutecznych protokołów i planów działania, które zoptymalizują wspólne wysiłki branży na rzecz odbudowy sektora. Wśród nich są także rozwiązania, za pomocą których chcemy dać podmiotom turystycznym zestaw narzędzi do zapewnienia bezpieczeństwa ich pracownikom i podróżnym” – wskazała wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej Anna Salamończyk–Mochel.

Dodała, że projekt Certyfikacja Podmiotów Turystycznych został stworzony po to, aby wyróżnić te podmioty, które szczególnie przyczyniły się do rozwoju turystyki krajowej i których działania mogą być wzorem do stworzenia wspólnych zasad i Katalogu Dobrych Praktyk dla całej branży. „Certyfikaty pomogą też podróżnym rozpoznać miejsca, które oferują bezpieczny wypoczynek” – oceniła.

Jak dodała, projekt certyfikacji podmiotów turystycznych opiera się na dwóch działaniach. Pierwszym z nich jest samoocena – wszystkie podmioty turystyczne, które chcą wziąć udział w certyfikacji, powinny zarejestrować się do projektu poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego na stronie internetowej certyfikat.pot.gov.pl

W tym etapie przedsiębiorcy samodzielnie potwierdzają stosowanie dobrych praktyk podczas realizacji programu Polski Bon Turystyczny, związanych m.in. z bezpieczeństwem, higieną, udogodnieniami dla dzieci oraz współpracą z innymi podmiotami i instytucjami turystycznymi. Zgłoszenia do tej części programu są przyjmowane od kwietnia do maja 2021 roku – wskazała.

Organizacja wskazuje, że podmioty turystyczne, które zgłoszą swój udział w autocertyfikacji oraz zostaną zaproszone przez nią do projektu, zakwalifikują się do kolejnego etapu, który odbędzie się w formie bezpośrednich wizyt i spotkań z przedsiębiorcami.

Ten etap jest planowany od maja do listopada 2021 roku. Każdemu podmiotowi, który zgłosi się do projektu, weźmie udział w obydwu działaniach i będzie realizował program Polski Bon Turystyczny według wysokich standardów i norm bezpieczeństwa, zostanie przyznany Certyfikat Dobrych Praktyk – podano.

Dodano, że uczestnicy projektu uhonorowani certyfikatem zostaną dodatkowo wyróżnieni w publikacji Katalog Dobrych Praktyk, oznaczeni na mapie bezpiecznych obiektów realizujących usługi z użyciem Polskiego Bonu Turystycznego oraz otrzymają prawo do korzystania z logo certyfikatu w celu promocji swojego obiektu i komunikacji świadczonych usług. Uzyskanie certyfikatu jest bezpłatne – czytamy.

Bon to elektroniczny dokument uprawniający do świadczenia w wysokości 500 zł na każde dziecko, za pomocą którego będzie można płacić za usługi noclegowe lub inne atrakcje turystyczne oferowane przez organizatorów turystycznych na terenie Polski zarejestrowanym podmiotom, również organizacjom pożytku publicznego. Bon jest ważny do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. (PAP)

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ skr/

Komentarze
Ładowanie...