Minister zdrowia: uruchamiamy formalnie pilotaż sieci kardiologicznej

Uruchamiamy formalnie pilotaż krajowej sieci kardiologicznej, jednocześnie powołując Krajową Radę do spraw Kardiologii – napisał w poniedziałek po południu na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

„Uruchamiamy formalnie pilotaż krajowej sieci kardiologicznej jednocześnie powołując Krajową Radę ds Kardiologii. Radę współtworzą autorytety naukowe oraz przedstawiciele organizacji pacjenckich” – napisał w mediach społecznościowych szef resortu zdrowia.

Ministerstwo w poniedziałek podało, że na Mazowszu rusza właśnie pilotaż sieci kardiologicznej, w ramach którego pacjent m.in. z niewydolnością krążenia, nadciśnieniem tętniczym czy zaburzeniami rytmu będzie miał szansę na kompleksową i skoordynowaną opiekę począwszy od diagnostyki a na leczeniu skończywszy.

Pilotaż ma trwać 25 miesięcy, a sama jego realizacja 18 miesięcy. Skierowany jest do 17 tys. pacjentów z nadciśnieniem tętniczym opornym i wtórnym, niewydolnością serca, nadkomorowym i komorowym zaburzeniem rytmu i przewodzenia, zastawkowymi wadami.

Równocześnie została powołana Krajowa Rada do spraw Kardiologii, która odbyła pierwsze zdalne posiedzenie. Przewodniczącym Rady jest prof. Tomasz Hryniewiecki, dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii, a jego zastępcą wiceminister zdrowia – Waldemar Kraska.

Jak podkreślił resort jednym z najważniejszych zadań Rady jest przedstawianie propozycji zmian w zakresie świadczeń objętych programem pilotażowym opieki nad pacjentem w ramach sieci kardiologicznej.(PAP)

Autorka: Klaudia Torchała

tor/ mhr/

Komentarze
Ładowanie...