Uruchamiamy formalnie pilotaż krajowej sieci kardiologicznej, jednocześnie powołując Krajową Radę do spraw Kardiologii – napisał w poniedziałek po południu na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.
„Uruchamiamy formalnie pilotaż krajowej sieci kardiologicznej jednocześnie powołując Krajową Radę ds Kardiologii. Radę współtworzą autorytety naukowe oraz przedstawiciele organizacji pacjenckich” – napisał w mediach społecznościowych szef resortu zdrowia.
Ministerstwo w poniedziałek podało, że na Mazowszu rusza właśnie pilotaż sieci kardiologicznej, w ramach którego pacjent m.in. z niewydolnością krążenia, nadciśnieniem tętniczym czy zaburzeniami rytmu będzie miał szansę na kompleksową i skoordynowaną opiekę począwszy od diagnostyki a na leczeniu skończywszy.
Pilotaż ma trwać 25 miesięcy, a sama jego realizacja 18 miesięcy. Skierowany jest do 17 tys. pacjentów z nadciśnieniem tętniczym opornym i wtórnym, niewydolnością serca, nadkomorowym i komorowym zaburzeniem rytmu i przewodzenia, zastawkowymi wadami.
Równocześnie została powołana Krajowa Rada do spraw Kardiologii, która odbyła pierwsze zdalne posiedzenie. Przewodniczącym Rady jest prof. Tomasz Hryniewiecki, dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii, a jego zastępcą wiceminister zdrowia – Waldemar Kraska.
Jak podkreślił resort jednym z najważniejszych zadań Rady jest przedstawianie propozycji zmian w zakresie świadczeń objętych programem pilotażowym opieki nad pacjentem w ramach sieci kardiologicznej.(PAP)
Autorka: Klaudia Torchała
tor/ mhr/