Tak zwany „Polski Facebook” znika z sieci. Masz tam jeszcze konto?

Tak zwany „Polski Facebook” znika z sieci. Masz tam jeszcze konto?

Za dwa miesiące jeden z pierwszych portali społecznościowych w Polsce zostanie zamknięty. Kultowy polski serwis powstał w 2006 roku.

W czwartek wchodząc na serwis NaszaKlasa.pl użytkownicy podczas logowania natknęli się na komunikat od administratora o zamknięciu strony.


W ogłoszeniu czytamy: „Informujemy, że z dniem 27.07.2021 roku serwis NK.pl zakończy swoją działalność”. W praktyce to oznacza, że od wczoraj nie można już założyć nowego konta w serwisie. Użytkownicy, którzy mają wykupione dodatkowe usługi płatne NK.pl mogą z nich korzystać jeszcze dwa miesiące lub złożyć wniosek o zwrot środków. 

Co ważne, użytkownicy NK.pl nie muszą martwić się o swoje dane oraz zdjęcia, jeśli już nie korzystają z serwisu, ale nie usunęli konta. Wraz z zamknięciem NK.pl dane osobowe użytkowników serwisu zostaną trwale zlikwidowane.
„Administrator informuje, iż wraz z zamknięciem Serwisu NK.pl, dane osobowe Użytkowników Serwisu NK.pl zostaną trwale usunięte ze względu na brak podstawy ich dalszego przetwarzania. Proces trwałego usuwania danych z kopii zapasowych może przekroczyć termin zamknięcia NK.pl o kilka miesięcy. Wyjątek stanowić może przetwarzanie danych użytkownika do czasu zakończenia toczących się postepowań (w tym o zwrot środków z usług płatnych).” – czytamy w oświadczeniu właściciela strony.


Portal NaszaKlasa.pl stworzyli czterej studenci informatyki z Uniwersytetu Wrocławskiego – Maciej Popowicz, Paweł Olchawa, Michał Bartoszkiewicz i Łukasz Adziński w listopadzie 2006 roku. Strona w swoich założeniach miała łączyć dawnych znajomych i umożliwiać im wymianę wiadomości. Bardzo modne było wówczas za pośrednictwem serwisu organizowanie spotkań klasowych po latach.


W 2007 roku założyciel serwisu Maciej Popowicz sprzedał niemieckiemu funduszowi venture capital European Founders swoje 20% udziałów „Naszej klasy”, której całkowita wartość oceniana była wówczas na 15 mln zł. W okresie między styczniem a czerwcem 2008 roku większościowy pakiet udziałów w serwisie nabyło przedsiębiorstwo Forticom, za który zapłaciło 200 milionów złotych. Właścicielem 70% udziałów do 2014 roku była zarejestrowana na Cyprze spółka Excolimp, pozostałe należały do polskich założycieli serwisu.


W listopadzie 2014 roku portal nk.pl został kupiony przez Grupę Onet.pl, a w lutym 2015 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na transakcję. 1 czerwca 2015 Grupa Onet.pl oficjalnie przejęła spółkę Nasza Klasa, przenosząc na siebie jej majątek. W 2018 roku Onet Holding sp. z o.o. połączyła się z Ringier Axel Springer Polska sp. z o.o. Tym samym od września 2018 właścicielem nk.pl jest właśnie RASP sp. z o.o.

(News4Media)

Komentarze
Ładowanie...