Budowa pieszo-rowerowej autostrady w Wągrowcu już wkrótce

To będzie jedna z najważniejszych dróg rowerowych w Wągrowcu. Dwukierunkowa arteria o długości ponad 1100 metrów i szerokości 3,5 metra, która połączy rozbudowujące się osiedle przy ulicy Nad Nielbą z ulicą Gnieźnieńską, umożliwiając mieszkańcom Straszewa i Berdychowa bezpieczny przejazd do centrum miasta. Umowę na jej wykonanie podpisali w czwartek, 20 stycznia, wiceburmistrz Wągrowca Remigiusz Priebe oraz reprezentujący konsorcjum firm wykonawczych Paweł Andrzejczak z Przedsiębiorstwa Robót Drogowo-Mostowych S.A. Zgodnie z nią Budowa drogi pieszo-rowerowej od ulicy Nad Nielbą do ulicy Gnieźnieńskiej w Wągrowcu ma być ukończona do połowy października br.

Przed wykonawcami nie lada wyzwania. Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych S.A. oraz firma Wykonawstwo, projekty i nadzory „WPN” Maciej Stasiak będą musiały zmierzyć się między innymi z budową dwóch mostów pieszo-rowerowych nad rzekami Nielba i Wełna, a także z budową muru oporowego, który ma służyć utrzymaniu skarp. Osobnym wyzwaniem będzie też z pewnością budowa tunelu wraz z przepompownią, które przebiegać będą pod ulicą Janowiecką. Na całej długości droga będzie miała bitumiczną nawierzchnię oraz ledowe oświetlenie. Będzie też tutaj kanalizacja deszczowa oraz liczne udogodnienia dla rowerzystów.

– Sukces drogi na Osiedle Wschód pokazuje, że tego typu arterie są w Wągrowcu potrzebne. Możemy się cieszyć, że udało się dopiąć tę inwestycję, bo dzięki niej wzrośnie  dostępność komunikacyjna centrum Wągrowca dla mieszkańców kolejnych dużych osiedli, czyli Straszewa i Berdychowa – mówi wiceburmistrz Wągrowca Remigiusz Priebe.

Koszt tej inwestycji to 11 479 000 złotych, a na jej realizację miasto otrzymało z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego niemal 7 000 000 złotych bezzwrotnego dofinansowania.

W ramach projektu w późniejszym terminie przewidziane jest podpisanie dodatkowej umowy, która umożliwi rozbudowę systemu Wągrowieckiego Roweru Miejskiego o kolejne 60 rowerów, powstanie też między innymi pięć samoobsługowych stacji rowerowych przeznaczonych przede wszystkim dla osób korzystających z własnych rowerów. Będą to wiaty z ławkami dla podróżnych oraz ze słupkami naprawczymi wyposażonymi w pompkę rowerową i podstawowe narzędzia.

(UM Wągrowiec)

Komentarze
Ładowanie...