Poznań: Sergii pomaga uchodźcom w punkcie recepcyjnym jako lekarz, myślami jest przy rodzinie

Sergii, pochodzący z Ukrainy lekarz poznańskiego szpitala HCP, pomaga uchodźcom w punkcie medycznym na Międzynarodowych Targach Poznańskich, gdzie działa punkt recepcyjny. Myślami jest ze swoją rodziną, która przebywa w miejscowości Sumy.

Punkt recepcyjny dla uchodźców z Ukrainy działa w Poznaniu na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, w bliskiej odległości od dworca Poznań Główny. W punkcie uchodźcy z Ukrainy otrzymują m.in. informacje na temat pobytu w Polsce, ciepły posiłek i napoje, a także – w razie takiej potrzeby – skierowanie do tymczasowego miejsca zakwaterowania. Mają tu także zapewnione miejsce na odpoczynek, oraz podstawową opiekę medyczną.

W piątek w puncie medycznym na MTP pomocy uchodźcom udzielał pochodzący z Ukrainy lekarz – pracujący na co dzień w poznańskim szpitalu HCP – Sergii.

„Do punktu medycznego tutaj zgłaszają się, np. chorzy na cukrzycę. Jest też sporo osób, które mają problemy z ciśnieniem. Raczej są to chorzy z chronicznymi, przewlekłymi dolegliwościami, które chciałyby uzyskać pomoc” – powiedział.

„Ten punkt służy też chorym w nagłych przypadkach. Kiedy jest taka konieczność, takich chorych kierujemy do szpitali, gdzie mogą uzyskać specjalistyczną pomoc” – dodał.

Lekarz w rozmowie z PAP przyznał, że wiele osób, które przyjeżdżają teraz z Ukrainy, potrzebuje wsparcia psychologicznego.

„Czy w Polsce te osoby są już spokojniejsze? Trudno powiedzieć. To są osoby w stanie bardzo dużego rozbicia, bo teraz cała Ukraina jest pod ogniem, jest tam bardzo niebezpiecznie” – mówił.

Dodał, że ma kontakt ze swoimi bliskimi w Ukrainie. „Niestety moja rodzina została i teraz jest zablokowana w miejscowości Sumy” – powiedział.

„Ukraina teraz walczy z Rosją, ale walczy za wolność całej Europy. Dopóki Ukraina trwa, to trwa i cała Europa” – podkreślił.(PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ jann/

Komentarze
Ładowanie...