Wicepremier Kowalczyk o urodzaju jabłek: to będzie realny problem

Dobry urodzaj to będzie realny problem przy zamkniętych rynkach wschodnich – uważa wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk, pytany w czwartek o tegoroczny zbiór jabłek. Dodał, że trwa szukanie nowych rynków zbytu m.in. w Afryce, Azji, głównie na jabłka deserowe.

W czwartek szef resortu rolnictwa, pytany w Radiu Plus, czy tegoroczny urodzaj jabłek będzie dla rolników problemem, powiedział, że spotkał się z branżą sadowniczą, z przetwórcami. „Myślę, że dobry urodzaj to będzie realny problem” – ocenił Kowalczyk w radiowej audycji.

Wicepremier zwrócił uwagę, że od wiosny zamknięte są rynki wschodnie. „Wobec tego będzie nadmiar na (naszym – PAP) rynku. Poszukujemy intensywnie kolejnych rynków zbytu na jabłka deserowe” – wskazał wicepremier, wymieniając w tym kontekście kraje Afryki Północnej, Azji – Malezję, a także Egipt i Europę. Zwrócił jednocześnie uwagę, że na unijnym rynku Polska konkuruje z dużą produkcją europejską.

Minister pytany o to, czy w związku z tegorocznym urodzajem ceny jabłek w skupie będą niższe niż w ub.r., wyraził nadzieję, że ceny nie będą niższe niż w ubiegłym sezonie, „dlatego że będziemy czynić starania, aby to, co jest nadwyżką, było przeznaczone do przetwórstwa, czyli na koncentrat jabłkowy, na soki – bo to jeszcze można dobrze sprzedawać”. „Nasze wysiłki będą szły w tym kierunku, żeby wydłużyć sezon przetwórczy po to, by ceny nie spadły dramatycznie” – zapowiedział.

Kowalczyk pytany o to, czy przetwórstwem będzie się zajmował w resorcie nowy wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski, przyznał, że „widzi go” jako osobę zajmującą się energetyką, bo „ma w tej dziedzinie doświadczenie”. Podkreślił, że „energia ma wielkie znaczenie w przetwórstwie”. „Zarówno dostarczanie energii dla rolnictwa, jak i produkowanie energii odnawialnej przez rolników jako dodatkowe źródło dochodu – to są te dwa elementy” – powiedział Kowalczyk.

W połowie września wicepremier Kowalczyk wręczył Januszowi Kowalskiemu powołanie na stanowisko wiceministra rolnictwa. Kowalski został także powołany na stanowisko Pełnomocnika Rządu do spraw Przetwórstwa i Rozwoju Rynków Rolnych. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ pad/

Komentarze
Ładowanie...