Od dziesięciu lat program Eco-Miasto promuje ekologiczne rozwiązania

Miasta. Ludzie. Przyszłość – pod takim hasłem wystartowała dziesiąta edycja, zorganizowanego przez UNEP/GRID-Warszawa i Ambasadę Francji w Polsce programu Eco-Miasto. To jedna z najbardziej znanych wśród samorządów inicjatyw związanych z ochroną środowiska i promowaniem zrównoważonego rozwoju miast.

Dziesiąta edycja Eco-Miasto będzie w dużym stopniu poświęcona miejscu obywateli i mieszkańców w budowie i praktycznym życiu miasta.

„Podczas jubileuszowej edycji projektu skupimy się na dyskusji o tym, jak kształtować polskie miasta, aby stawały się przyjaznymi dla ludzi, posiadającymi doskonałe warunki do życia, pracy i rekreacji. Aby były ośrodkami, które sprostają wyzwaniom społecznym, środowiskowym i gospodarczym” – tłumaczy Maria Andrzejewska, dyrektor generalna UNEP/GRID-Warszawa.

„Od dziesięciu lat program Eco-Miasto nieustannie potwierdza swoją skuteczność. Projekt wyrobił sobie markę, jest rozpoznawalnym znakiem, który inspiruje również poza granicami Polski” – przyznaje Frédéric Billet, ambasador Francji w Polsce.

Jak podkreślił Frédéric Billet, inicjatywy promowane w ramach projektu pokazują zdolność firm, samorządów, instytucji publicznych, osób prywatnych – do wdrażania rozwiązań, które sprzyjają transformacji cyfrowej i klimatycznej oraz powstrzymaniu zmian klimatu.

„Zachęcamy do dzielenia się dobrymi praktykami, które rozwinęły się w ciągu ostatnich dziesięciu lat i muszą być w przyszłości kontynuowane. Gratuluję zaangażowania, które pokazuje, że wspólną pracą możemy stworzyć i rozwijać świat jutra z większym poszanowaniem dla środowiska i dostosowaniem do przyszłych wyzwań” – dodaje Frédéric Billet.

Flagowym punktem projektu jest konkurs dla polskich miast, który ma na celu nagradzanie i promocję najbardziej zaangażowanych w zrównoważony rozwój polskich jednostek samorządu terytorialnego. W tym roku kategorie konkursowe to: „Odpady, gospodarka o obiegu zamkniętym”, „Zielono-błękitna infrastruktura”, „Zrównoważona mobilność”, „Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii, jakość powietrza”.

W ciągu dekady konkurs Eco-Miasto wyłonił dziesiątki laureatów. Dla przykładu, w ubiegłym roku w kategorii „Zrównoważona Mobilność” zwyciężył Wrocław, otrzymując nagrodę za spójną politykę dotyczącą mobilności. Jury w uzasadnieniu werdyktu przyznało, że Wrocław – jako jedno z pierwszych miast w Polsce – opracował plan zrównoważonej mobilności miejskiej nowej generacji. W tej samej kategorii, ale wśród miast poniżej 100 tys. mieszkańców, zwyciężyła Stalowa Wola za wysoki poziom rozwoju zrównoważonej mobilności, dużą liczbę tras rowerowych oraz własną, konsekwentnie realizowaną strategię rozwoju elektromobilności.

Do konkursu mogą przystąpić wszystkie polskie miasta i związki gminne, niezależne od wielkości. Nagrody przyznawane są w dwóch kategoriach: dla ośrodków z liczbą mieszkańców mniejszą niż 100 tys. oraz powyżej 100 tys. mieszkańców. Udział w konkursie nie wiąże się z żadnymi opłatami.

Oprócz konkursu istotnym punktem programu Eco-Miasto są warsztaty merytoryczne. Dyskusja na temat możliwości i wyzwań, przed jakimi stoją miasta, pozwala bowiem – zdaniem organizatorów – lepiej zrozumieć problemy miast i osób, wpływających na politykę miejską. Warsztaty umożliwiają nawiązywanie współpracy z innymi podmiotami, zajmującymi się promowaniem idei zrównoważonego rozwoju miast.

„Podczas 10. edycji chcemy przeprowadzić szereg spotkań o charakterze edukacyjnym. Zaprosimy na warsztaty Mozaiki Klimatycznej, które zorganizujemy w Warszawie wraz z Fundacją Veolia Polska, na webinar na temat zielono-błękitnej infrastruktury z Nhood Polska, webinar o zrównoważonej mobilności z Renault Polska oraz webinar, podczas którego podzielimy się praktykami z Francji i Polski na temat zrównoważonego rozwoju miast. Działania będą wspierać również InPost Green City i Grupa PZU” – dodaje Maria Andrzejewska.

„Trzeba zerwać z tradycyjnymi modelami miast otoczonych murami. Zależy nam, aby mieć miasto wielousługowe, w którym każdy metr kw. jest używany w wielu celach, w którym nie trzeba spędzać trzech godzin w transporcie. Chcemy miasta, w którym blisko nas mamy maksymalną liczbę usług, niezależnie od tego, czy są to szkoły, sklepy, parki, usługi medyczne czy też dobrej jakości powietrze czy woda” – tłumaczy Carlos Moreno, Uniwersytet Panthéon-Sorbonne, urbanista i pionier w tematyce zrównoważonych miast przyszłości.

Konferencja podsumowująca dziesiątą edycję programu Eco-Miasto i gala wręczenia nagród w konkursie Eco-Miasto 2023 odbędą się 10.10.2023.

Szczegóły dotyczące projektu: www.eco-miasto.pl

Źródło informacji: PAP MediaRoom

(PAP Sponsorowane)

Komentarze
Ładowanie...