Wielkopolskie/ Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla całego regionu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem, jakie w środę po południu mają wystąpić na terenie 11 powiatów na południu województwa wielkopolskiego. Wcześniej wydano podobny alert dla reszty regionu.

Według prognoz IMGW od godz. 15, do godz. 20, na obszarze 11 powiatów południowej Wielkopolski, w tym. m.in. kaliskiego, krotoszyńskiego, czy ostrzeszowskiego, wystąpią burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 15 mm do 25 mm oraz porywy wiatru wiejącego z prędkością do 75 km/h. Lokalnie mogą wystąpić opady gradu.

Wcześniej Instytut wydał alert pierwszego stopnia przed burzami dla 24 powiatów wschodniej, centralnej, północnej i zachodniej części Wielkopolski. Tam, od godz. 12 do godz. 20, prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 15 mm do 25 mm, a lokalnie do 35 mm. Synoptycy ostrzegają również przed porywami wiatru wiejącego z prędkością do 75 km/h, a miejscami do 85 km/h. Lokalnie mogą wystąpić także opady gradu.

Prawdopodobieństwo wystąpienia gwałtownych zjawisk atmosferycznych oceniono na 80 proc.

Dla 11 powiatów wschodniej i południowej Wielkopolski, m.in. dla rejonu Turku, Słupcy, Kalisza czy Konina, do środy, do godz. 18 obowiązuje alert pierwszego stopnia przed upałami. Według prognoz temperatura maksymalna w dzień osiągnie tam od 28 do 31 stopni Celsjusza. (PAP)

autor: Szymon Kiepel

szk/ apiech/

Komentarze
Ładowanie...