PKW: wybory przebiegły w spokojnej atmosferze, bez większych incydentów

Wybory przebiegły w bardzo spokojnej atmosferze, bez większych incydentów – tak Państwowa Komisja Wyborcza podsumowała niedzielne głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Na wieczornej konferencji szef PKW Sylwester Marciniak ocenił, że wybory do Parlamentu Europejskiego w naszym kraju przebiegły w bardzo spokojnej atmosferze, bez większych incydentów.

Marciniak zaapelował też do członków obwodowych, rejonowych i okręgowych komisji wyborczych o dalszy wysiłek i zaangażowanie w ustaleniu wyników wyborów, a także do policji o zabezpieczenie dalszych procesów wyborczych.

Jak dodał, w żadnej komisji nie przedłużono głosowania, cisza wyborcza skończyła się zgodnie z planem, dlatego o godz. 21 mogliśmy poznać sondażowe wyniki wyborów.

Wiceszef Komisji Wojciech Sych wskazywał, że wybory przebiegły spokojnie. Jak przekazał, od poprzedniego meldunku odnotowano 14 wykroczeń i żadnego przestępstwa. Łącznie – jak wynika z danych Komendy Głównej Policji na godz. 18 – w związku z eurowyborami zarejestrowano 45 przestępstw i wykroczeń. „To zdecydowanie niska liczba” – ocenił. I dodał, że żadne z tych wydarzeń nie mogło mieć wpływu na wybory.

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak poinformowała, że protokoły komisji – obwodowych, rejonowych i okręgowych – od godz. 23 będą publikowane na stronie Państwowej Komisji Wyborczej.

Na ich postawie PKW ustali, które komitety przekroczyły próg wyborczy, ile mandatów przypadnie poszczególnym komitetom, a następnie kto uzyskał mandat. Wtedy też będzie znana ostateczna frekwencja. Protokół PKW zostanie opublikowany na stronie Komisji i przedstawiony na konferencji prasowej.

Kolejna konferencja Państwowej Komisji Wyborczej odbędzie się w poniedziałek o godz. 10.

W niedzielnych wyborach do PE wybieraliśmy 53 europosłów spośród 1019 kandydatów.(PAP)

Autorka: Aleksandra Rebelińska

reb/ lui/ mja/ ann/ lm/

Komentarze
Ładowanie...