Co piąty polski uczeń jest zwolniony z WF-u. Czy rodzice są świadomi konsekwencji?

Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje dla dzieci minimum godzinę aktywności fizycznej każdego dnia. Niestety, w Polsce blisko 20% uczniów nie uczestniczy w lekcjach WF-u, a w Europie z roku na rok zwiększa się liczba dzieci z nadwagą lub otyłością. I chociaż mamy coraz lepszą infrastrukturę sportową oraz wiedzę na temat aktywnego trybu życia, to nadal brak ruchu oraz złe odżywianie pozostają dla młodych osób dużym zagrożeniem. Dlatego do aktywności należy dzieci zachęcać, i to jak najczęściej.

Uprawianie sportu wspiera prawidłowy rozwój – nie tylko fizyczny, lecz także emocjonalny i intelektualny – dzieci, poprawia ich kondycję oraz wzmacnia odporność. Brak ruchu wpływa z kolei negatywnie na zdrowie i zwiększa ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne. Dlatego z brakiem aktywności fizycznej wśród dzieci trzeba walczyć. Walce tej służą m.in. różne akcje społeczne i programy. Jednym z nich jest program Aktywne Szkoły MultiSport, który jest inicjatywą firmy Benefit Systems realizowaną z wrocławską Fundacją V4Sport.

„Naszym celem jest promowanie aktywności wśród dzieci, dlatego przygotowaliśmy dla nich specjalny program. W kilkudziesięciu szkołach uczestniczą one obecnie w pierwszej rundzie testu sprawności EuroFit+, w ramach którego mierzą się ze specjalnymi zadaniami. Po pół roku wrócimy do każdej ze szkół i znowu przeprowadzimy test sprawności fizycznej. W czasie trwania programu angażujemy również rodziców, nauczycieli oraz lokalne samorządy do promowania i wspierania aktywności fizycznej dzieci” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Adam Radzki, członek zarządu Benefit Systems. W pierwszej edycji programu, która prowadzona jest na Dolnym Śląsku, uczestniczyć będzie przynajmniej 10 tys. dzieci w wieku szkolnym.

Komentarze
Ładowanie...