Badania Jeziora Durowskiego po raz dziesiąty

O tym, jaki jest aktualny stan ekologiczny Jeziora Durowskiego dowiemy się dzięki pracy międzynarodowej grupy studentów, która pobierze z jeziora próbki wody i podda je badaniom laboratoryjnym  w pracowni biologicznej UAM w Poznaniu.

W poniedziałek, 25 czerwca br. Burmistrz Krzysztof Poszwa gościł w Ratuszu Miejskim grupę 16 studentów z Uniwersytetu Christiana Albrechta w Kilonii w Niemczech oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, którzy przyjechali do naszego miasta wraz z 4-osobową kadrą naukową. Dzięki współpracy tych uczelni z naszym miastem już jubileuszowy dziesiąty rok z rzędu Wągrowiec stał się miejscem odbywania praktyk letnich pn. „Międzynarodowa szkoła letnia”. W ramach tego przedsięwzięcia do Wągrowca przyjechali studenci kierunków związanych z ochroną środowiska, rekrutujący się z takich krajów, jak Kazachstan, Wielka Brytania, Chiny, Nigeria, Bangladesz, Gwatemala, Rosja USA i Polska. Uczestnicy „szkoły letniej” pod kierunkiem profesora Ryszarda Gołdyna oraz doktor Beaty Messyasz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, określą obecny stan ekologiczny wód Jeziora Durowskiego, co pozwoli na określenie efektów prowadzonej od 2008 roku rekultywacji naszego jeziora.

Wyniki tych prac poznamy 7 lipca w Centrum Edukacji Ekologicznej w Wągrowcu podczas konferencji podsumowującej „Międzynarodową szkołę letnią”. 2-tygodniowy międzynarodowy obóz badawczy stanowi uzupełnienie badań monitorujących stan czystości wody oraz określi efekty zabiegów rekultywacyjnych prowadzonych w Jeziorze Durowskim od dziesięciu lat. Podczas pobytu w naszym mieście studenci przeznaczą wolny czas na wypoczynek oraz zwiedzanie wągrowieckich atrakcji turystycznych.

źródło: Wagrowiec.eu

Komentarze
Ładowanie...