Lafarge w Polsce obchodzi Barbórkę. W Barcinie stanie figurka św. Barbary ufundowana przez firmę

Barbórka to święto silnie zakorzenione w polskiej tradycji. Przez wielu Polaków postrzegana jest jako typowo śląski zwyczaj. Tymczasem dzień św. Barbary jest uroczyście obchodzony także wśród górników na Kujawach. Z tej okazji Kopalnia Kujawy ufundowała figurę świętej Barbary, która już niedługo stanie w nawie przy ołtarzu bocznym w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego w Barcinie.

Barbórka, zwana Dniem Górnika, przypada na 4 grudnia, w dzień św. Barbary z Nikomedii, która jest patronką górników i geologów, ale również trudnej pracy. Pracownicy Kopalni Kujawy, należącej do Lafarge, dawnym zwyczajem, co roku świętują ten dzień, biorąc udział w tradycyjnych uroczystościach.

Elementem obchodów Barbórki jest uroczysta msza w świątyni lub w cechowni przy figurze św. Barbary. Do św. Barbary od wielu wieków modlą się nie tylko górnicy, ale także wszyscy ci, którzy proszą o wstawiennictwo podczas pożarów i burz.

Oprócz obrzędów religijnych, w wielu miejscowościach związanych z górniczym zawodem, także na Kujawach, organizowane są różnego rodzaju spotkania, akademie i występy. Nieodzownym elementem świętowania są również spotkania gwarków – tak zwane karczmy piwne, podczas których początkujący górnicy (tzw. młode lisy) przyjmowani są do grona braci górniczej wykonując skok przez skórę.

Zwyczaj karczmy piwnej wywodzi się z tradycji spotkań właścicieli kopalni z pracownikami, kiedy to dokonywano rozliczenia roku, a następnie przy gromkim śpiewie i kuflu piwa świętowano pod pieczą powołanego na tę okoliczność prezesa. Współczesne uroczystości odbywają się w podobnej atmosferze. Także dzisiaj, podczas imprezy górnicy otrzymują insygnia, odznaczenia i promocje.

Górnicze tradycje kultywują także pracownicy Kopalni Kujawy, którzy co roku spotykają się, by świętować ten dzień.

Jedność załogi Kopalni Kujawy budowana jest między innymi poprzez niezwykłe polskie tradycje barbórkowe. Wspólne świętowanie sprzyja także budowaniu partnerskich relacji, które pomagają w osiąganiu zamierzonych celów. Barbórka to okazja do podziękowania całej załodze, za trudną i ciężką pracę – twierdzi Hubert Włodarski, dyrektor Kopalni Kujawy.

(informacja prasowa)

Komentarze
Ładowanie...