Fototapety w dekoracji mieszkań

Fototapety to dekoracja wnętrz, która wróciła do mieszkań oraz zadomowiła się w pomieszczeniach publicznych: restauracjach, pubach, salonach spa, a także w biurach firm. Zastosowanie tak dużej dekoracji wymaga trochę wiedzy o produkcie oraz doświadczenia i wrażliwości estetycznej.

Urządzając mieszkania jeszcze do niedawna skupialiśmy się na wykończeniu, czyli instalacje, podłogi, malowanie ścian oraz na kupnie odpowiednich mebli. Później modne stały się kuchnie projektowane i wykonywane na zamówienie warz z dopasowaniem sprzętu. Efekty były na tyle dobre i ciekawe, że projektowanie wnętrz to dzisiaj powszechna usługa, z której korzysta wiele osób. Najwięcej oczywiście przy nowych mieszkaniach lub zakupionych z drugiej ręki. Przekonaliśmy się, że urządzanie wnętrz to coś więcej, to kreowanie wygodnej i przyjaznej przestrzeni, obejmujące również dekoracje.

Dekoracje wnętrz mieszkalnych to temat delikatny, chociażby ze względu na metraż naszych mieszkań. Chcemy dekoracji, która nie będzie zabierała przestrzenie, nie będzie przeszkadzała w codziennym użytkowaniu mieszkań. W przeciwnym wypadku dekoracja dość szybko trafi do szafy albo do piwnicy. Bardzo dobrym miejscem na mało uciążliwe dekoracje są ściany, na których możemy nakleić fototapety lub powiesić obrazy. Są widoczne z każdego miejsca w pokoju, nie są kłopotliwe w utrzymaniu i nie przeszkadzają.

Współczesne fototapety nie budzą już skojarzenia z tandetą i kiczem, jak to bywało dawniej. To zupełnie inny produkt, z którego pozostała w zasadzie tylko nazwa. Dzisiaj najciekawsze fototapety drukowane są na podstawie zdjęć cyfrowych na drukarkach wielkoformatowych w technologii przypominającej domowe drukarki atramentowe. Zazwyczaj zdjęcia wybieramy z bazy sklepu, więc mają tak doskonałą jakość, że wydruk fototapety o wymiarach liczonych w metrach ma również jakość fotograficzną. Gruby papier jest wytrzymały mechanicznie, a po laminowaniu odporny na zarysowania i na zachlapanie wodą. Wybór zdjęć jest tak duży, że każdy sobie coś wybierze. A dodatkowy bonus to duża szansa, ze wydrukowana fototapeta będzie unikalna. Fototapety w mieszkaniu najczęściej naklejamy na ścianę w salonie. Nie zawsze trzeba ja przyklejać na całą ścianę, często lepiej komponuje się gdy jest przyklejona na części ściany. Zasłonięta część fototapety to również strata pieniędzy. Jakie motywy wybierane są najczęściej? Zwykle jest to krajobraz lub motyw z dużego miasta, często bywają to kwiaty, chociaż na wydruku wychodzą zbyt duże. W mieszkaniach urządzanych nowocześnie bardzo dobrze wyglądają fototapety drukowane z grafik abstrakcyjnych. Nie dość, że wyglądają wspaniale, to powiększają optycznie salon. Dlatego są tak chętnie naklejane w salonach (zobacz – https://fototapety.art/dekoracje/fototapety-do-salonu/).

Fototapeta w sypialni również nie musi być naklejana na całą ścianę. Jeśli nakleimy ją na szerokość małżeńskiego łózka, to mamy szansę ładnie ją wkomponować w pozostałe elementy aranżacji sypialni. Motywy na fototapety w sypialnie są dobierane znacznie swobodniej, ponieważ w tym przypadku nie musimy liczyć się z niczyimi odczuciami. Sypialnia to nasza prywatna przestrzeń, chociaż i tutaj zalecana jest ostrożność. Motyw, który w pierwszym odruchu spodoba się, po kilku dniach może nas męczyć. Po naklejeniu na ścianę będzie już za późno. Lepiej zwlekać z ostatecznym wyborem przez kilka dni (więcej – https://fototapety.art/dekoracje/fototapety-do-sypialni/).

Pamiętajmy, że fototapeta to tak naprawdę duże zdjęcie, ale naklejone na ścianę postrzegane jest inaczej. Zdjęcie na ekranie monitora komputera widzimy w całości, fototapetę oglądamy po fragmentach. Nie zawsze to, co dobrze wygląda na zdjęciu, będzie dobrze wyglądało na fototapecie. W internecie jest dużo przykładów wizualizacji i gotowych aranżacji. Przeglądajmy je, niech to będzie dla nas inspiracja

Materiał nadesłany

Komentarze
Ładowanie...