Ks. J. Prusak: Czy Kościół jest owczarnią, czy miejscem dla stada wilków w koloratkach?

 – Ci, którzy mówią o ataku na kościół są tymi, którzy rzucają mu kłody pod nogi. Oni są umaczani w swoje historie zła i grzechu – mówił w kościele św. Barbary w Krakowie ksiądz Jacek Prusak. W kazaniu poświęconym pedofilii w polskim Kościele odnosił się do filmu dokumentalnego braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu”, w którym znalazły się m.in. wyznania poszkodowanych, którzy stanęli oko w oko ze swoimi oprawcami.

Ksiądz Prusak krytykował Kościół za klerykalizm, a także zwrócił uwagę na problem mentalności „naszego katolicyzmu kulturowego, która nas uśpiła”.

– Kościół oparty jest na Jezusie, a nie na księżach – podsumował ksiądz Prusak. Zaapelował też do wiernych, żeby wywarli na kościelne władze presję celem ujawnienia i rozliczenia przestępstw pedofilskich popełnianych przez duchownych. – Księża krzywdzą wasze dzieci, nie swoje. Nie ma na to i nie może być zgody – podkreślił.

W ponaddwugodzinnym dokumencie znalazły się m.in. wyznania poszkodowanych, którzy stanęli oko w oko ze swoimi oprawcami. Są także wyznania tych, którzy przyznają się do winy. Kamera towarzyszy ofiarom w podróżach do miejsc, w których – jak opisują w filmie – dochodziło do molestowania.

Całe kazanie księdza Jacka Prusaka

(video: TVN24/x-news)

Komentarze
Ładowanie...