Zmarł twórca ludowy ze Żnina Eugeniusz Izdebski

Zmarł twórca ludowy ze Żnina Eugeniusz Izdebski.

Przygodę z rzeźbą rozpoczął w 1971 roku wystawą w Bydgoszczy. Od tego momentu artysta prezentował swoje prace na wystawach, konkursach plastycznych oraz jarmarkach. Niektóre z nich znajdują się w zbiorach Muzeum Etnograficznego w Toruniu, Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, Muzeum Regionalnego w Wągrowcu i Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie, a także w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą. Inspiracją dla jego twórczości były przede wszystkim tradycje regionu pałuckiego oraz miejscowego folkloru.

Na trasie Szlaku Piastowskiego można spotkać kilkanaście tzw. witaczy wykonanych przez artystę z ogromnych pni drewna. Pierwsza pracownia, założona została przez niego w 1979 roku i działała w Szkole Podstawowej nr 1 w Żninie. Później prowadził Pałucką Pracownie Rzeźby przy Żnińskim Domu Kultury.

Za swą działalność twórczą, społeczną i wychowawczą uhonorowany został odznaczeniem Zasłużony Działacz Kultury oraz otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi, medal Zasłużony dla Miasta Żnina z wpisem do „Księgi Zasłużonych”, Srebrną Odznakę „Popularyzator Wiedzy” i medal Honorowy Kujawsko – Pomorskiego Towarzystwa Kulturalnego.

Eugeniusz Izdebski za dwa miesiące kończyłby 70 lat.

Komentarze
Ładowanie...