Wągrowiec. Bezpłatne badanie aorty brzusznej

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Intermedica w Wągrowcu wraz ze spółką Arterieart z Poznania zapraszają mężczyzn w wieku 50-69 lat na bezpłatne badania USG pod kątem występowania tętniaka aorty brzusznej. Odbędą się one 18 października (piątek) w godzinach od 12:00 do 18:00 w poradni Intermedica przy ulicy Wachowiaka 9 w Wągrowcu.

Jest to jedno z działań organizowanych w ramach programu badań przesiewowych – „ZDROWA AORTA, który przewiduje przeprowadzenie 10 000 badań ultrasonograficznych (USG) jamy brzusznej w kierunku tętniaka aorty brzusznej.

Badania te są dla pacjenta całkowicie bezpłatne, ponieważ finansowanie odbywa się z funduszy regionalnych Unii Europejskiej.

Dlaczego warto przeprowadzać badania USG aorty brzusznej? U większości osób tętniak aorty brzusznej nie daje żadnych objawów i bardzo często jest wykrywany przypadkowo, podczas innych badań medycznych. Badanie USG aorty brzusznej pozwala w doskonały sposób wykryć chorobowo poszerzoną aortę – największą tętnicę człowieka, dzięki której krew jest doprowadzana do kończyn górnych i dolnych, przewodu pokarmowego, nerek i wszystkich tkanek naszego ciała.

Tętniakiem aorty brzusznej nazywamy poszerzenie aorty przekraczające jej średni wymiar poprzeczny o co najmniej 50%, czyli gdy ma ona więcej niż 3 cm. Pęknięty tętniak aorty brzusznej stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. Jednak wczesne rozpoznanie oraz właściwa opieka medyczna są podstawą pomyślnego leczenia.

Wczesna diagnoza może uratować życie. Dlatego warto udać się na badanie, które jest bezbolesne i całkowicie bezpieczne. Nie jest wymagane skierowanie od lekarza rodzinnego.

Aby dowiedzieć się więcej, należy zadzwonić pod numer tel. 503 075 095.

(UM Wągrowiec)

Komentarze
Ładowanie...