Gminy Rogowo, Janowiec Wielkopolski i Gąsawa w strefie zagrożenia ptasią grypą

Służby wojewody kujawsko – pomorskiego poinformowały o włączeniu miejscowości z kilku gmin powiatu żnińskiego do strefy zapowietrzonej i zagrożonej ptasią grypą. Ma to związek z wystąpieniem ogniska tej choroby w Mielnie w powiecie gnieźnieńskim. Tam uśpiono i zutylizowano pond 80 tysięcy sztuk drobiu – podało Wasze Radio FM.

W strefie zapowietrzonej na terenie województwa kujawsko-pomorskiego znajdują się trzy miejscowości: Cotoń, Bożacin i Mięcierzyn. Natomiast strefa zagrożona w Kujawsko-Pomorskiem obejmuje 31 miejscowości w trzech gminach – Janowiec Wielkopolski , Rogowo i Gąsawa.

– W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy cały czas też pracuje sztab kryzysowy – poinformował wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Urząd jest również w kontakcie ze służbami weterynaryjnymi z Wielkopolski.

Przypomnijmy, że na obszarze zagrożonym obowiązuje zakaz wyprowadzania z gospodarstwa i wprowadzania do niego drobiu, ptaków i innych ssaków, wywożenia lub rozrzucania ściółki lub nawozów naturalnych, przemieszczania i transportu drobiu i innych ptaków, także piskląt, mięsa drobiowego itp. Należy chronić drób przed kontaktem z dzikimi ptakami, a karmienie musi następować w miejscu osłoniętym lub zamkniętym.

Komentarze
Ładowanie...