Większy dochód dodaje pewności siebie

Wyższe dochody sprawiają, że ludzie są bardziej pewni siebie, dumni i zadowoleni z życia – wynika z badań opublikowanych na łamach American Psychological Journal Emotion.

Przeprowadzone wcześniej badania wykazały, że wysokość zarobków wiąże się z lepszym zdrowiem psychicznym, a wysokość dochodów kształtuje sposób postrzegania swojego życia. Nie było jednak jasne, czy wysokość dochodów może wiązać się z lepszym lub gorszym samopoczuciem.

Aby to sprawdzić, Eddie Mun Wai Tong, profesor z Narodowego Uniwersytetu Singapuru (Singapur) wraz z zespołem naukowców przeanalizowali dane z pięciu badań, w tym z ankiety obejmującej ponad 1,6 miliona ludzi w 162 krajach (https://doi.apa.org/doiLanding?doi=10.1037%2Femo0000933 ).

Dzięki tym danym, badacze znaleźli spójne dowody na to, że wysokie dochody wiążą się z pozytywnymi emocjami wobec samego siebie – ludzie opisywali się jako osoby dumne, pewne siebie, zdeterminowane w dążeniu do celów. Odnotowano też znacznie mniej negatywnych emocji odnoszących się do samooceny badanych, takich jak np. lęk czy smutek.

Zespół badaczy sprawdził też, czy wysokość dochodu może być powiązana z przyszłym dobrostanem emocjonalnym. Po przeanalizowaniu danych z badania obejmującego ponad 4 tys. uczestników z USA okazało się, że badani spytani o swoje samopoczucie i samoocenę za 10 lat przewidywali, że będą towarzyszyć im bardziej pozytywne emocje. Według badaczy, może to być dowód na to, że bieżący dochód pozwala przewidzieć, jakie emocje można odczuwać w dłuższej perspektywie.

“Przeprowadziliśmy to badanie, aby sprawdzić, czy dochód jest w jakiś sposób powiązany z emocjami” – mówi Tong. “Podejrzewaliśmy, że między dochodem a emocjami istnieje powiązanie, jednak poprzednie badania nie obejmowały różnych typów emocji. Nasze badanie pokazuje, że to, ile zarabiamy i nasze emocje, które zwykle odczuwamy, są powiązane, ale tylko z określonymi rodzajami emocji” – dodaje.

Emocjami, które są powiązane z wyższym dochodem są m.in. duma i pewność siebie – badani zarabiający więcej najczęściej opisywali swoje samopoczucie w ten sposób. Równocześnie, jak zauważyli badacze, mniej prawdopodobne jest, że przy wyższych zarobkach, będziemy odczuwać takie emocje jak zmartwienie i smutek.

Naukowcy zaznaczają jednak, że nie znaleźli żadnych dowodów na to, że dochód jest powiązany z emocjami społecznymi, takimi jak wdzięczność i współczucie. “Oznacza to, że wyższe dochody nie sprawiają, że jesteśmy bardziej lub mniej troskliwi wobec innych” – tłumaczy Tong.

Naukowcy zwracają uwagę, że według uzyskanych przez nich informacji, polityka ukierunkowana na zwiększenie dochodu przeciętnego człowieka i ożywienie gospodarki może w dłuższej perspektywie przyczynić się do występowania pozytywnych emocji odnoszących się do samego siebie, a te z kolei mogą umożliwić rozwój osobisty, odporność na niepowodzenia i chęć do podejmowania wyzwań. Zaznaczają jednak, że chociaż większe dochody są predyktorem pozytywnych emocji związanych z samooceną, niekoniecznie muszą przyczyniać się do pozytywnych emocjonalnych doświadczeń wobec społeczeństwa.(PAP)

Autorka: Agnieszka Niewińska-Lewicka

anl/ agt/

Komentarze
Ładowanie...