Powiat nakielski: Próbowali okraść Seniorów metodą „na policjanta”

Aż 6 zgłoszeń otrzymała wczoraj nakielska komenda od osób, które próbowano okraść metodą „na policjanta”. Na szczęście Seniorzy, z którymi rozmawiali przestępcy byli czujni i nie stracili gotówki. Policja radzi, by być ostrożnym.

Przestępcy wykorzystują każdą okazję, by się wzbogacić, a ich ofiarami najczęściej są osoby starsze. Tylko wczoraj (19.04.21) dyżurny nakielskiej komendy otrzymał aż 6 zgłoszeń od mieszkańców powiatu o tym, że ktoś próbował ich okraść podając się za funkcjonariusza policji. Przestępcy, by być wiarygodni, informowali, że ich tożsamość można zweryfikować dzwoniąc na numery alarmowe 997 i 112.


Wypytywali rozmówców o gotówkę przechowywaną w domu i sugerowali, że pieniądze te są zagrożone, bo mieszkanie Seniora jest obserwowane przez złodziei, a by nie paść ofiarą przestępców, trzeba przekazać całą swoją gotówkę rzekomemu policjantowi, który niebawem się po nią zgłosi. Kolejną wymyśloną historią, jaką opowiadali przestępcy była ta, o śledztwie w sprawie korupcji pracowników jednego z nakielskich banków, jakie mundurowi mają prowadzić i w tym przypadku zagrożone mają być pieniądze zgromadzone na koncie.


Policjanci nakielskiej komendy powiatowej ponownie proszą członków rodzin Seniorów, by rozmawiali z nimi o sposobach działania przestępców i ostrzegali, aby w ogóle nie podejmować tego typu rozmów, bo tylko w ten sposób uchronią swoje oszczędności.  


Nie należy też weryfikować tożsamości rzekomych policjantów dzwoniąc zaraz po rozłączeniu się z nimi na numery alarmowe, bo jeśli osoba będąca po drugiej stronie słuchawki sama nie zakończy połączenia, to ono dalej trwa. Odkładając słuchawkę i podnosząc ją ponownie, wybierając przy tym numer alarmowy Senior ponownie na linii będzie miał oszustwa, bądź jego wspólnika, a nie operatora numerów alarmowych.


Na szczęście osoby, które skontaktowały się wczoraj (19.04.21) z dyżurnym nakielskiej komendy były czujne i uchroniły się przed utratą gotówki, jednak ilość zgłoszeń odebranych przez mundurowych świadczy o tym, że przestępcy w dalszym ciągu liczą na szybki zysk i próbują okradać Seniorów, dlatego trzeba być bardzo ostrożnym.

(KPP Nakło nad Notecią)

Komentarze
Ładowanie...