Sąd Najwyższy założył oficjalne konta na Facebooku i Twitterze; w planach transmisje z posiedzeń

Sąd Najwyższy założył nowe oficjalne konta w mediach społecznościowych. Profile SN działają na Facebooku i Twitterze od soboty. Znajdą się tam komunikaty i informacje o działalności sądu. Planowane są też transmisje z posiedzeń.

„Witamy na oficjalnym profilu Sądu Najwyższego. Profil pełni rolę informacyjną. Znajdą Państwo tutaj aktualności i najważniejsze wydarzenia dotyczące SN” – czytamy na koncie Sądu Najwyższego na Facebooku.

Jak przekazał PAP rzecznik Sądu Najwyższego sędzia Aleksander Stępkowski, decyzję o wykorzystaniu mediów społecznościowych do oficjalnej komunikacji podjęła pierwsza prezes SN Małgorzata Manowska. Konta prowadzone są przez pracownika zespołu prasowego pod kierunkiem rzecznika.

„Problematyka wymiaru sprawiedliwości oraz działalności Sądu Najwyższego znalazła się od jakiegoś już czasu w centrum zainteresowania opinii publicznej. W tej sytuacji docieranie z wiadomością do możliwie szerokiego kręgu odbiorców ma kluczowe znaczenie. Media społecznościowe pozwalają też na szybsze i bardziej elastyczne reagowanie na rozwój wydarzeń. Dlatego uruchomienie tych kanałów komunikacji wydaje się czymś koniecznym” – uzasadnił sędzia Stępkowski.

Na profilach SN mają być publikowane informacje o aktualnych wydarzeniach w tym sądzie oraz komunikaty o zapadających rozstrzygnięciach. SN zamierza też zamieszczać informacje w języku angielskim.

„Nie ukrywam, że w przestrzeni publicznej, w tym w przestrzeni międzynarodowej, funkcjonuje wiele informacji nieprawdziwych i nierzetelnych na temat SN i trzeba podjąć wysiłek w celu przeciwdziałania tej dezinformacji. Ale też po prostu zapada wiele bardzo ciekawych orzeczeń, o których warto informować międzynarodową opinię publiczną” – wskazał rzecznik SN.

Jak powiedział PAP Stępkowski, profile mają też odciążyć stronę internetową SN od drobniejszych informacji i bieżących komunikatów o sprawach, co w jego ocenie będzie bardziej efektywne.

„Nie bez znaczenia jest również okoliczność, że profil na Facebooku, który Sąd Najwyższy przez ponad dekadę wykorzystywał do oficjalnej komunikacji, został przejęty przez inny podmiot i publikowano na nim dziwne treści bez żadnej autoryzacji ze strony SN. W sprawie prowadzone są czynności przez właściwe organy, jednak komunikować się z użytkownikami mediów społecznościowych trzeba niezależnie od ich efektu. Dlatego uruchomiliśmy nowe profile w mediach społecznościowych” – dodał sędzia.

Jak dowiedziała się PAP, Sąd Najwyższy planuje także wykorzystanie mediów społecznościowych do transmisji niektórych posiedzeń. Jak poinformował sędzia Stępkowski, sąd ustala, czy będzie to zgodne z przepisami chroniącymi dane osobowe.

Jeśli uda się odnaleźć odpowiednią formułę, to pierwsze posiedzenie Sądu Najwyższego ma być transmitowane na Facebooku w środę. Będzie to głośna sprawa ze skargi nadzwyczajnej Prokuratora Generalnego dotyczącej wyroku z 2011 r., w którym nakazano byłemu opozycjoniście z czasów PRL Krzysztofowi Wyszkowskiemu przeproszenie Lecha Wałęsy za nazwanie go tajnym współpracownikiem SB.

SN planuje też opublikowanie relacji z przeprowadzonego w ubiegłym tygodniu posiedzenia pełnego składu Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, podczas którego wydano postanowienie dotyczące skutków tzw. uchwały trzech izb.(PAP)

autor: Mateusz Mikowski

Komentarze
Ładowanie...