Terytorialsi prowadzą lekcje online dla uczniów klas mundurowych

Już blisko dwa lata 8. Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej realizuje porozumienie o współpracy ze Szkołą Techniczną Bydgoskiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Aleksandrowie Kujawskim. Kolejnym wyrazem owocnej współpracy są zrealizowane 15 kwietnia zajęcia w formie online. Forma została narzucona przez pandemię i związane z nią nauczanie zdalne. Odpowiednie podejście i tematyka gwarantuje jednak ciekawe zajęcia będące bazą do praktyki, która powróci po opanowaniu sytuacji Covid-19 w kraju.

8.K-PBOT współpracuje również ze środowiskiem akademickim. W ubiegłym tygodniu po raz kolejny realizowano wsparcie programu ochotniczego szkolenia studentów w ramach Legii Akademickiej. Zajęcia odbyły się stacjonarnie w Auli Atrium Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Wzięli w nich udział studenci UKW oraz Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Zadbano o zachowanie ścisłego reżimu sanitarnego. W związku z tym instruktorzy oraz studenci przebywali w maseczkach ochronnych w bezpiecznej odległości od siebie. Ponadto spotkania zostały rozłożone na cztery dni w celu przeszkolenia jak najmniejszych grup jednocześnie. Żołnierze przybliżyli studentom tematykę związaną z orientowaniem się w terenie bez mapy oraz sposobami wykonywania pomiarów w terenie. Cztery dni zajęć pozwalają stwierdzić że studenci, którzy niedługo staną się żołnierzami, będą mieli podstawy, które pomogą im przy rozpoczęciu praktycznego szkolenia w terenie.

Jednocześnie odbywa się szkolenie żołnierzy w ramach pierwszej edycji bazowego kursu podoficerskiego TSW SONDA realizowanego na bazie 81 blp w Toruniu.  
Pierwsze moduły stacjonarnego kształcenia zostały zrealizowane w marcu oraz w terminie 12-18.04.2021 r. Dalsze szkolenie prowadzone będzie pod koniec kwietnia oraz w czerwcu. Zwieńczeniem starań żołnierzy o pierwszy stopień podoficerski będzie egzamin, który odbędzie się w dniach 26-27 czerwca 2021 r.

Kurs podoficerski SONDA ma za zadanie sprawdzić cechy przywódcze i instruktorskie kandydata na pierwszy stopień podoficerski oraz przygotować go do roli dowódcy. Żołnierze doskonalą swoją wiedzę z zakresu regulaminów, profilaktyki oraz dyscypliny wojskowej. Na zajęciach realizowane jest szkolenie strzeleckie, taktyka oraz terenoznawstwo. Przyszli podoficerowie uczą się rozpoznania i walki radioelektronicznej, a także łączności. Jedną z części kursu jest opanowanie wiedzy z zakresu zabezpieczenia medycznego, działań bojowych i zabezpieczenia logistycznego. Jako przyszli liderzy poznają zasady metodyki szkolenia wojskowego i przywództwa wojskowego.

(nadesłane, por. Paweł Banasiak)

Komentarze
Ładowanie...