Jan Tyrawa, biskup bydgoski odwołany przez papieża Franciszka

Papież Franciszek odwołał ze stanowiska biskupa bydgoskiego Jana Tyrawę. Nuncjatura apostolska wydała w tej kwestii komunikat.

W komunikacje czytamy, że papież Franciszek „Przyjął rezygnację biskupa Jana Tyrawy z posługi biskupa bydgoskiego”.

– W następstwie formalnych zgłoszeń, Stolica Apostolska – działając zgodnie z motu proprio Vos estis lux mundi – przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań biskupa bydgoskiego Jana Tyrawy w sprawach o nadużycia seksualne wobec osób małoletnich ze strony niektórych księży pracujących w diecezji bydgoskiej

– poinformował Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski

Nuncjatura informuje również o tym, że Tyrawa miał inne problemy w zarządzaniu diecezją. Być może związane jest to również z otwartą wojną jaką wytoczył były już biskup bydgoski prezydentowi Bydgoszczy Rafałowi Bruskiemu. Zarzewiem konfliktu był zakaz ruchu samochodowego na Starym Rynku w Bydgoszczy, czego chcieli mieszkańcy. Dopiero kiedy zakończyły się konsultacje i zapadły decyzje władz miasta, ze snu obudził się biskup Jan Tyrawa i uznał zakaz jako „atak na wolność kościoła”. Okazało się, że teren wokół kurii i katedry będzie objęty wspomnianym zakazem.

Jan Tyrawa zarządzał diecezją bydgoską od 2004 roku. Na administratora diecezji wyznaczono biskupa diecezji toruńskiej Wiesława Śmigla.

Komentarze
Ładowanie...