Jan Tyrawa, biskup bydgoski odwołany przez papieża Franciszka

Papież Franciszek odwołał ze stanowiska biskupa bydgoskiego Jana Tyrawę. Nuncjatura apostolska wydała w tej kwestii komunikat.

W komunikacje czytamy, że papież Franciszek “Przyjął rezygnację biskupa Jana Tyrawy z posługi biskupa bydgoskiego”.

– W następstwie formalnych zgłoszeń, Stolica Apostolska – działając zgodnie z motu proprio Vos estis lux mundi – przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań biskupa bydgoskiego Jana Tyrawy w sprawach o nadużycia seksualne wobec osób małoletnich ze strony niektórych księży pracujących w diecezji bydgoskiej

– poinformował Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski

Nuncjatura informuje również o tym, że Tyrawa miał inne problemy w zarządzaniu diecezją. Być może związane jest to również z otwartą wojną jaką wytoczył były już biskup bydgoski prezydentowi Bydgoszczy Rafałowi Bruskiemu. Zarzewiem konfliktu był zakaz ruchu samochodowego na Starym Rynku w Bydgoszczy, czego chcieli mieszkańcy. Dopiero kiedy zakończyły się konsultacje i zapadły decyzje władz miasta, ze snu obudził się biskup Jan Tyrawa i uznał zakaz jako “atak na wolność kościoła”. Okazało się, że teren wokół kurii i katedry będzie objęty wspomnianym zakazem.

Jan Tyrawa zarządzał diecezją bydgoską od 2004 roku. Na administratora diecezji wyznaczono biskupa diecezji toruńskiej Wiesława Śmigla.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Komentarze

Ładowanie...