Szczepionkę BioNTech-Pfizer można do miesiąca trzymać w lodówce

Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała w poniedziałek, że szczepionkę przeciwko Covid-19 firm BioNTech-Pfizer można trzymać do 31 dni w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza. Dotychczas dozwolony czas przechowywania w zwykłej lodówce wynosił pięć dni.

„Komitet ds. leków dla ludzi (CHMP) EMA zalecił zmianę w zatwierdzonych (…) warunkach przechowywania szczepionki Covid-19 opracowanej przez firmy BioNTech i Pfizer. Ułatwi to obchodzenie się ze szczepionką w ośrodkach szczepień w całej Unii Europejskiej” – czytamy w komunikacie Agencji przesłanym przedstawicielom mediów.

„Zmiana ta wydłuża zatwierdzony okres przechowywania nieotwartej rozmrożonej fiolki w temperaturze 2–8 stopni Celsjusza (tj. w normalnej lodówce) z pięciu dni do jednego miesiąca (31 dni). Zmiana została zatwierdzona po dokonaniu oceny dodatkowych danych z badań stabilności. (…) Oczekuje się, że zwiększona elastyczność w zakresie przechowywania i obchodzenia się ze szczepionką będzie miała znaczący wpływ na planowanie i logistykę wprowadzania szczepionek w państwach członkowskich UE” – doprecyzowała EMA.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

Komentarze
Ładowanie...