Niedzielski: od wtorku pobrano ponad 400 tys. certyfikatów covidowych

Od wtorku do środy rano Polacy pobrali ponad 400 tys. certyfikatów covidowych – poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Certyfikat jest dowodem na to, że dana osoba przebyła chorobę COVID-19, ma negatywny wynik testu COVID-19 lub została zaszczepiona przeciwko COVID-19.

„Wczoraj uruchomiliśmy unijny certyfikat covidowy. Ma on postać elektroniczną i tradycyjną, wydrukowaną” – wskazał szef MZ.

„Właśnie otrzymałem informację z Centrum e-zdrowia, że od dnia wczorajszego do dzisiejszych godzin porannych zostało pobrane ponad 400 tys. certyfikatów. Bardzo się cieszę, że usługa cieszy się takim powodzeniem i spełnia swoje wymogi funkcjonalne” – poinformował Niedzielski.

Certyfikat można otrzymać przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Po 25 czerwca będzie on także dostępny w aplikacjach mojeIKP oraz mObywatel. Można go otrzymać również w podmiotach leczniczych (aplikacja gabinetowa – gabinet.gov.pl), punktach szczepień oraz od lekarza lub pielęgniarki z przychodni podstawowej opieki zdrowotnej.

Prezentacja certyfikatu będzie możliwa w wersji papierowej i elektronicznej. Niezależnie od postaci, certyfikaty będą równorzędne i będą zawierały ten sam kod QR i ten sam zestaw danych.

Obecnie siedem państw UE – Bułgaria, Czechy, Dania, Niemcy, Grecja, Chorwacja i Polska – zdecydowało we wtorek o połączeniu się z unijnym systemem informatycznym weryfikującym certyfikaty Covid i rozpoczęło ich wydawanie. Unijny Certyfikat Covid ma niwelować różnice w zakresie stosowanych przez państwa członkowskie obostrzeń i ograniczeń dla swobody przemieszczania się. (PAP)

autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ krap/

Komentarze
Ładowanie...