Kraków: wojewoda wydał pozwolenia na budowę dwóch suchych zbiorników na potoku Malinówka

Wojewoda małopolski wydał pozwolenia na budowę dwóch suchych zbiorników na potoku Malinówka na terenie Krakowa i Wieliczki. Inwestycje, które przyczynią się do poprawy zabezpieczenia przeciwpowodziowego w dolinie rzeki Serafy, mają być gotowe w 2023 roku.

Decyzje mają rygor natychmiastowej wykonalności, co oznacza, że inwestor może od razu przystąpić do wykonywania prac. Według zapowiedzi przedstawicieli Wód Polskich, wszystkie prace zakończą się w 2023 roku.

Jak mówił wojewoda Łukasz Kmita podczas środowego briefingu, kwestia dotycząca bezpieczeństwa powodziowego należy do jednych z priorytetów polskiego rządu.

„Podejmowane są różnego rodzaju wymierne i konkretne działania, w taki sposób, ażeby mieszkańcy Małopolski mogli czuć się bezpiecznie” – ocenił wojewoda. Zaznaczył, że wartość już realizowanych i planowanych projektów Wód Polskich dotyczących ochrony przeciwpowodziowej w całej Małopolsce wynosi ok. 1,7 mld zł.

Kmita przyznał, że dla Krakowa największym wyzwaniem w tym zakresie jest Wisła, ale także mniejsze potoki i cieki wodne potrafią pokazać siłę żywiołu, przynosząc znaczne straty.

„Dlatego zabezpieczenie przeciwpowodziowe to działania kompleksowe, często wieloletnie i wieloetapowe. Tak jest w przypadku inwestycji na Serafie. Wydane pozwolenia to +zielone światło+ dla Wód Polskich, umożliwiające realizację tych ważnych dla regionu zadań. Ufam, że prace będą prowadzone sprawnie” – ocenił wojewoda.

Prace, których dotyczą pozwolenia, będą realizowane na potoku Malinówka, na terenie Krakowa i Wieliczki. To elementy szerszego zadania inwestycyjnego, mającego na celu poprawę zabezpieczenia przeciwpowodziowego w dolinie rzeki Serafy. W ramach prac powstaną suche zbiorniki małej retencji, tzw. zbiornik Malinówka 1 (na terenie Krakowa) i 2 (na terenie Krakowa i Wieliczki), wraz z obiektami towarzyszącymi. Ich łączna wartość to ponad 32 mln zł.

Inwestycje realizowane są przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie w oparciu o środki Banku Światowego, Banku Rozwoju Rady Europy i budżet państwa.

Jak wyjaśnił Radosław Radoń, zastępca dyrektora Wód Polskich ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą – RZGW w Krakowie, planowane inwestycje mają na celu ochronę terenów położonych poniżej zbiorników oraz poprawę zabezpieczenia przeciwpowodziowego w dolinie rzeki Serafy. Zbiorniki Malinówka 1 i 2 będą pracowały w kaskadzie pięciu zbiorników: dwóch na rzece Serafie (w tym istniejący zbiornik Bieżanów) oraz trzech na potoku Malinówka. Całość inwestycji ma szczególne znaczenie w zakresie podniesienia zabezpieczenia przeciwpowodziowego dla Starego Bieżanowa.

Według niego do tej pory wybudowano jeden zbiornik, który już wykazał swoją przydatność. Budowa kolejnych dwóch powinna ruszyć w ciągu miesiąca, a ostatnie dwa czekają na wydanie pozwoleń na budowę. Zgodnie z harmonogramami prac wszystkie cztery zbiorniki powinny być gotowe w przyszłym roku.

„Można powiedzieć, że od 2023 roku cała ta zlewnia Serafy, obejmująca wschodnią część Krakowa, będzie już chroniona systemem zbiorników przeciwpowodziowych” – zapowiedział dyrektor. (PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ pad/

Komentarze
Ładowanie...