Strzelno. Kradzież metodą „na koc”

W ostatnim czasie na terenie Strzelna doszło do dwóch kradzieży metodą „na koc”. Przez nieostrożność dwie 83 – latki straciły w sumie 5400 złotych. Policjanci apelują o rozwagę i niewpuszczanie obcych do swoich domów i mieszkań.

Pierwsza kradzież miała miejsce w piątek (17.02.2017) na terenie Strzelna. Do domu 83 – letniej kobiety zawitały dwie kobiety obcej narodowości. Złodziejki wpuszczone do środka oferowały do sprzedaży koce. W pewnym momencie pod pretekstem napicia się wody zaczęły nakłaniać staruszkę, aby przeszła do kuchni. Rozkładały przy tym koce, zasłaniając to, co dzieje się za ich plecami. Niestety w tym czasie jedna z nich splądrowała pomieszczenia, skąd z jednej z szuflad ukradła pieniądze w kwocie 3300. Pokrzywdzona o fakcie kradzieży zorientowała się dopiero kilka godzin później.

Do kolejnego tego typu zdarzenia doszło w sobotę (18.02.2017) około godziny 8:30. Trzy kobiety obcej narodowości wykorzystując fakt, iż 83 – letnia mieszkanka Strzelna opuściła mieszkanie nie zamykając drzwi, weszły do wnętrza i wykorzystując jej nieobecność zaczęły plądrować pokój. Kiedy właścicielka wróciła do mieszkania, zauważyła w przedpokoju jedną z kobiet, która odwróciła jej uwagę oferując do sprzedaży koc. W tym czasie pozostałe kobiety ukradły portfel z pieniędzmi w kwocie 2100 złotych.

Coraz częściej zdarza się, że do mieszkań i domów zaglądają oszuści i złodzieje. Podszywają się pod kogoś, wzbudzają zaufanie, potem wykorzystując zaskoczenie, bądź jakikolwiek inny powód zabierają pieniądze, dokumenty i rzeczy wartościowe. Apelujemy o ostrożność. Zamykajmy na klucz drzwi do naszych domów i mieszkań.

PAMIĘTAJMY !!!

1. Zanim wpuścimy kogokolwiek do domu sprawdźmy jego tożsamość. Jeśli możemy, zadzwońmy do instytucji, organizacji czy firmy, na którą się powołuje i spytajmy, czy taki człowiek miał nas odwiedzić. W przypadku obawy przed takimi osobami wszelkie informacje o nich przekazujmy pod alarmowy numer Policji 997, 112.

2. Bądźmy ostrożni kupując od obnośnych sprzedawców. Zdarza się, że podczas prezentacji towaru, giną Państwa pieniądze i wartościowe rzeczy. Starajmy się, aby w tym czasie był ktoś jeszcze w domu z rodziny lub sąsiadów.
3. Informujmy sąsiadów o pojawieniu się w pobliżu naszych domów obcych osób zachowujących się podejrzanie. Starajmy się zapamiętać jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu, ubioru, marki, koloru i numeru rejestracyjnego pojazdu jakim się poruszają, kierunku odjazdu itp.,
4. Nie wierzmy w nagłe, troskliwe wizyty znajomych sprzed lat czy dalekich członków rodziny. Często do starszych osób przychodzą bądź dzwonią osoby, które przedstawiają się jako wnuczkowie i proszą o finansowe wsparcie. Najczęściej są to oszuści.

5. W czasie rozmowy telefonicznej nie informujmy rozmówcy o naszych oszczędnościach, sytuacji rodzinnej i adresie. Być może potencjalny złodziej zbiera o nas informacje.

 

źródło: KPP Mogilno

Komentarze
Ładowanie...