Polacy z trzema medalami w prestiżowym konkursie promującym edukację zawodową EuroSkills 2021

Z trzema brązowymi medalami, zdobytymi w prestiżowym konkursie promującym edukację zawodową EuroSkills 2021 rozegranym w austriackim Grazu, wrócili reprezentujący Polskę młodzi profesjonaliści.

EuroSkills to odbywający się co dwa lata konkurs umiejętności zawodowych promujący szkolnictwo branżowe – europejska wersja konkursu WorldSkills. Zawody WorldSkills są organizowane od 1950 roku, zaś EuroSkills od 2008 roku. Celem obu wydarzeń jest promowanie umiejętności zawodowych, podnoszenie ich jakości oraz współpraca z pracodawcami w międzynarodowym środowisku. Wydarzeniu towarzyszą rozmaite prezentacje, pokazy, wystawy, konferencje i seminaria branżowe.

Uczestnicy konkursów rywalizują w kilkudziesięciu dyscyplinach zawodowych – od kamieniarstwa, glazurnictwa, ciesielstwa czy spawalnictwa przez gotowanie, fryzjerstwo czy florystykę, aż po projektowanie graficzne, mechatronikę, mobilną robotykę i przemysł 4.0.

Tegoroczna reprezentacja polskich młodych profesjonalistów osiągnęła najlepszy wynik w dotychczasowej historii. Polskę reprezentowało 17 zawodników, którzy wystąpili w 16 konkurencjach: dekarstwo, florystyka, frezowanie CNC, fryzjerstwo, gotowanie, instalacje elektryczne, meblarstwo, obsługa gości hotelowych, projektowanie graficzne, spawalnictwo, stolarstwo, układanie parkietów, technik laboratorium chemicznego, technologia mody, technologia pojazdów ciężkich oraz technologia samochodowa.

Z brązowymi medalami z Grazu wrócili: Michał Formela z Borkowa k. Żukowa (woj. pomorskie), który reprezentował Polskę w konkurencji spawalnictwo, Piotr Glazik z Włosienicy (woj. pomorskie) – w konkurencji florystyka oraz Bartosz Wicherek z Gorzowa Wielkopolskiego (woj. lubuskie) – w konkurencji gotowanie.

„Dwa lata temu na mistrzostwach świata w Kazaniu zdobyliśmy srebrny medal i mamy wicemistrza świata w gotowaniu. Teraz na mistrzostwach Europy zdobyliśmy trzy brązowe medale, a więc z zawodów na zawody przywozimy coraz więcej medali i mamy apetyt, żeby z najbliższych mistrzostw świata, które odbędą się w 2022 roku w Szanghaju, przywieźć ich jeszcze więcej. Tym bardziej, że wielu z naszych reprezentantów w Grazu zajęło miejsca tuż za strefą medalową” – mówi dr Paweł Poszytek, dyrektor Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji oraz delegat WorldSkills na Polskę.

„Szczególną uwagę poświęcamy przygotowaniom zawodników w zawodach związanych z nowymi technologiami, które po raz pierwszy będą rozgrywane w ramach konkursu World Skills. Myślę, że kilku naszych młodych profesjonalistów ma szansę odegrać tam rolę czarnych koni” – dodał Poszytek.

Zdaniem dr Pawła Poszytka konkursy WorldSkills i EuroSkills są znakomitą promocją szkolnictwa branżowego.

„Kilka lat temu przeprowadziliśmy w Polsce reformę edukacji, w tym edukacji zawodowej. Korzystamy w tej dziedzinie z doświadczeń krajów, gdzie szkolenie branżowe jest od dekad znakomicie zorganizowane, takich jak Austria, Szwajcaria czy Niemcy. Kluczem do sukcesu jest tu włączanie przedsiębiorców i ich firm do procesu edukacji młodych profesjonalistów. Bez tego elementu nauka zawodu nie będzie efektywna” – stwierdził Poszytek.

Sami medaliści nie kryli swoich nadziei związanych z dobrym występem na zwodach WorldSkills.

„Ten medal bardzo mi pomoże w karierze zawodowej. Mam nadzieję, że pracodawcy będą ustawiali się do mnie w kolejce – powiedział brązowy medalista z Grazu w spawalnictwie, Michał Formela. – A już tak całkiem serio, to bardzo się cieszę z tego sukcesu. Było dużo emocji, ale dałem z siebie wszystko, starałem się wykonać wszystkie zadania konkursowe najlepiej, jak umiałem i to przyniosło efekt” – dodał.

„Zawody były dla mnie ogromnym przeżyciem. Nie spodziewałem się, że ta impreza ma aż taki rozmach i tym bardziej jestem szczęśliwy z powodu osiągniętego sukcesu” – stwierdził brązowy medalista w specjalności florystyka, Piotr Glazik. „W mojej konkurencji mieliśmy sześć zadań rozłożonych na trzy dni zawodów, między innymi układanie bukietu, dekoracja stołu i plecenie wianka. Na każde zadanie mieliśmy po dwie godziny, więc trzeba było się spiąć, żeby zdążyć. Wszyscy zawodnicy byli świetnie przygotowani, więc tym bardziej cieszę się z medalu. Na pewno pomoże mi on w dalszym życiu zawodowym” – dodał.

Tegoroczny konkurs EuroSkills odbył się w dniach 22-26 września w austriackim Grazu. W rywalizacji wzięło udział ponad 300 uczniów, absolwentów i pracowników w wieku 18-26 lat reprezentujących 48 różnych zawodów.

Przygotowania i start Polski w EuroSkills koordynuje Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE), która jest polską agencją narodową programu unijnego Erasmus+. Na FRSE spoczywa obowiązek wyłonienia zawodników oraz ekspertów reprezentujących nasz kraj. FRSE odpowiedzialna jest również za przygotowanie narodowych konkursów kompetencji zawodowych stanowiących eliminacje do konkursów w skali europejskiej i światowej.

W dniach 25-26 listopada w Gdańsku odbędą się mistrzostwa Polski SkillsPoland. Zwycięstwo w zawodach da możliwość startu w konkursie WorldSkills Shanghai 2022.

FRSE buduje koalicję na rzecz organizacji zawodów EuroSkills w 2027 roku w Polsce. Listy intencyjne w tej sprawie podpisano m.in. na tegorocznym Europejskim Kongresie Gospodarczym (EEC) w Katowicach oraz na XXX Forum Ekonomicznym w Karpaczu.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

(PAP Sponsorowane)

Komentarze
Ładowanie...