Wojewoda kujawsko-pomorski: ciągle wzrasta liczba hospitalizowanych z powodu COVID-19

Ciągle wzrasta liczba osób hospitalizowanych z powodu COVID-19. Obecnie w szpitalach w województwie kujawsko-pomorskim przebywa 721 chorych, z których 66 podłączonych jest do respiratorów – poinformował w czwartek wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Dokładnie przed rokiem w szpitalach przebywało 1186 pacjentów zarażonych SARS-CoV-2, a 120 z nich wymagało respiratorów.

Obecnie przygotowanych jest 1001 miejsc covidowych w szpitalach, a w najbliższych dwóch tygodniach ich liczba ma wzrosnąć do 1200.

„Mamy w województwie 1360 nowych nowych przypadków zakażeń. Cały czas rozmawiamy z dyrekcjami szpitali. Staramy się wybrać optymalne rozwiązania dla pacjentów covidowych i niecovidowych. Przy tej liczbie zakażeń sytuacja staje się niebezpieczna. W tej chwili naszą strategię oparliśmy, aby każdy szpital w miarę możliwości, miał miejsca covidowe. Większość szpitali to wdrożyło. Najwięcej miejsc takich miejsc ma szpital w Aleksandrowie Kujawskim – 110. Szpital w Radziejowie ma ponad 80 miejsc i jest przygotowywany do przekształcenia się niemal w szpital w szpital covidowy – do 160 łóżek. Utrzymany zostanie oddział pediatrii. Ten szpital został bardzo dobrze przygotowany pod względem tlenowym dzięki spółkom Skarbu Państwa, ma 220 łóżek z instalacją tlenową. Posiada też dobrze przygotowaną kadrę” – powiedział wojewoda.

Bogdanowicz zaznaczył, że trwają rozmowy z dyrekcją kolejnego szpitala, żeby przekształcił się on w całości w szpital covidowy.

Do szpitali mających największą liczbę pacjentów covidowych należą placówki: w Aleksandrowie Kujawskim – 105 pacjentów, Radziejowie – 83 i Grudziądzu – 62.

W izolatorium w Ciechocinku, znajdującym się w Sanatorium MSWiA „Orion”, przebywa około 70 osób, a wkrótce liczba dostępnych miejsc wzrośnie do 100. (PAP)

Autor: Jerzy Rausz

rau/ mhr/

Komentarze
Ładowanie...