CBA przestrzega: okres przedświąteczny to okazja dla oszustów udających funkcjonariuszy

Okres przedświąteczny to okazja dla oszustów, w tym podających się za funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego, dlatego ważne jest zachowanie ostrożności i czujności – podkreśla CBA.

„Czas poprzedzający Święta Bożego Narodzenia to nie tylko miłe chwile, które kojarzą nam się z wyborem i zakupem prezentów dla naszych bliskich, domowymi porządkami, czy też strojeniem choinki. Okres przedświąteczny to również okazja dla oszustów, w tym podających się za funkcjonariuszy CBA” – wyjaśnia Wydział Komunikacji Społecznej CBA.

Biuro zaleca, aby w okresie świątecznym zachowywać ostrożność i czujność w internecie oraz w kontaktach z nieznajomymi

CBA przypomina, że służby nie proszą o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwonią z takim żądaniem. Podkreśla, aby nie informować, w jakiej wysokości i w jakich bankach gromadzi się oszczędności.

Nie powinno się odpowiadać na podejrzane wiadomości SMS, w których ktoś prosi o dopłatę, np. za prąd, gaz, czy usługi kurierskie. Nie należy też klikać w niesprawdzone linki.

„Nigdy na czyjeś zlecenie nie pobieraj gotówki i nie przekazuj jej nieznajomym, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj kredytów i nie ujawniaj swoich danych osobowych, numerów PIN i haseł” – podkreśla CBA.

Zwraca uwagę, aby po podejrzanej rozmowie natychmiast zadzwonić do kogoś bliskiego i opowiedzieć o zdarzeniu, a w razie wątpliwości – zadzwonić pod numer 112. (PAP)

autorka: Agnieszka Ziemska

agzi/ jann/

Komentarze
Ładowanie...