Pałac i Folwark Łochów – magiczna przestrzeń artystyczno-kulturalna stworzona przez Grupę ARCHE

Pałac i Folwark Łochów (hotel Grupy ARCHE) to miejsce, w którym historia spotyka się z teraźniejszością, poezja z muzyką i sztuką, a wszystko to odbywa się w zabytkowych, zachwycających architektonicznie wnętrzach. Pod koniec listopada odbył się tam koncert krakowskiego barda Grzegorza Turnaua, który uwieńczył regionalne obchody Roku Norwida i jednocześnie zainaugurował Ogólnopolski Festiwal Charytatywny TO MY.

Łochowski pałac jest własnością Grupy ARCHE, największej polskiej sieci hoteli, która specjalizuje się w rewitalizacji obiektów zabytkowych, przystosowując je do działalności hotelarskiej, turystycznej i gastronomicznej. Obecnie posiada 16 hoteli w całej Polsce, z czego już 6 zostało odnowionych. Zaniedbane budynki stały się prawdziwymi perełkami, nie tracąc nic ze swojej dawnej urody, a zyskując liczne nowe atuty. Otrzymują ogólnopolskie i światowe nagrody zarówno z dziedziny architektury, jak i w branży hotelarskiej.

Nie inaczej jest z zespołem parkowo-pałacowym w Łochowie. Po II wojnie światowej majątek przejęło państwo i zaczęła się jego stopniowa dewastacja. Do końca lat 90-tych funkcjonowały w nim mieszkania socjalne. W 2004 roku Grupa Arche kupiła całkowicie już zniszczony obiekt. Dzięki temu Pałac w Łochowie zyskał „drugie życie” i został rozbudowany o nową część zwaną Folwarkiem.

Kompleks pałacowy może teraz błyszczeć właśnie dzięki nowemu właścicielowi. Choć pełni funkcję hotelu, zawsze chętnie otwiera swoje podwoje dla kultury. To miejsce znane jest z wybitnych wydarzeń artystycznych, w których uczestniczą goście hotelu, społeczność lokalna oraz inwestorzy grupy. System Inwestycyjny ARCHE, funkcjonuje w większości hoteli sieci, która z sukcesem zarządza nieruchomościami już od ponad 20 lat, co powoduje napływ wielu inwestorów. Stają się oni gośćmi wszystkich imprez kulturalnych odbywających się w obiektach ARCHE.

Nie zabrakło ich też w największej sali konferencyjnej Pałacu w Łochowie, gdzie pod koniec listopada odbył się koncert poety, kompozytora i barda poezji śpiewanej – Grzegorza Turnaua z zespołem. Koncert zgromadził około 400 osób, które owacjami na stojąco uczciły występ artysty.

Organizatorami koncertu Grzegorza Turnaua byli: Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie, Samorząd Miasta i Gminy Łochów, Samorząd Powiatu Węgrowskiego, Fundacja Leny Grochowskiej oraz Pałac i Folwark Łochów. Koncert dofinansowano w ramach projektu „Przystanek Norwid” ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Ta poetycko-muzyczna uczta stanowiła zwieńczenie Roku Cypriana Kamila Norwida, obchodzonego w 2021 roku przez mieszkańców regionu łochowskiego. Pamiętają oni o tym, że w 1821 roku, niespełna 30 km od Łochowa, przyszedł na świat ten jeden z największych polskich poetów. Według przekazów młody Cyprian Kamil Norwid często bywał i tworzył w Pałacu Hornowskich w Łochowie, gdyż jego babcia Anna z Sobieskich Zdzieborska i Józefa Hornowska były siostrami. Ostatnią jego wizytę datuje się pomiędzy 2 a 4 maja 1842 roku, co upamiętnia tablica wmurowana w 2016 przy wejściu do Pałacu.

„Za ten wspaniały rok, Rok Norwida w Łochowie, pełen wrażeń, emocji i miłości do sztuki wybitnej, wszystkim bardzo dziękuję. Jedno mogę obiecać, przed nami kolejne wydarzenia. Grupa Arche nie zwalnia” – mówił podczas podsumowania roku norwidowskiego Władysław Grochowski, prezes Grupy ARCHE.

Warto dodać, że koncert ten zainaugurował też Ogólnopolski Festiwal Charytatywny TO MY, organizowany przez Fundację Leny Grochowskiej, której oddział mieści się właśnie w Pałacu i Folwarku w Łochowie. Dochody z festiwalu maja zostać przeznaczone na budowę EKOFARMY, gdzie pracę i mieszkania chronione znajdą osoby z niepełnosprawnością intelektualną, którymi opiekuje się Fundacja. Następny koncert festiwalowy z udziałem Stanisława Soyki – już 9 grudnia 2021 roku w Arche Hotelu Krakowska w Warszawie.

Źródło informacji: Grupa ARCHE

(PAP Sponsorowane)

Komentarze
Ładowanie...